لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۲

هشدار چین به آمریکا


دولت چین پنجشنبه هشدار داد روابط دیپلماتیک و نظامی میان ایالات متحده و چین بدلیل تصمیم واشنگتن مبنی بر معاملات نظامی ایالات متحده و تایوان صدمه خواهد خورد.

سفارت آمریکا در پکن گفت مقامات ارشد وزارت خارجه چین در پکن با تماس با این سفارت نسبت به توافق نامه ارتقاء ناوگان جنگنده های آمریکایی متعلق به تایوان اعتراض کردند

وزیر خارجه چین به خبرنگاران گفت:

"دولت چین و مردم آن قویا نسبت به این موضوع اعتراض دارند و این اشتباه آیالات متحده به روابط دوجانبه و همکاری نظامی و امنیت دوکشور لطمه می زند و آمریکا مسؤل کامل آنست "

دولت آقای اوباما چهارشنبه رسما کنگره آمریکا را از طرح ارتقاء ناوگان جنگنده های اف - ۱۶ تایوان به ارزش بیش از ۵ میلیارد دلار مطلع کرد. این معامله شامل جنگنده های پیشرفته تراف- ۱۶ نمی شود، هرچند مقامات ایالات متحده گفتند این معاملات ممکنست در آینده در مورد فروش جنگنده های پیشرفته تر هم تحت بررسی قرار گیرد .

"کانُو هوا چو" وزیر دفاع تایوان با ابراز رضایت از اقدام دولت آمریکا گفت:

" این موافقت فروش تسلیحاتی گشایشی است. نه تنها توانایی ما تقویت میشود بلکه امنیت ملی ما را هم بهبود می بخشد و هچنین گام بزرگی در مسیر روابط حسنه میان تایوان و ایالات متحده است."

چین، تایوان را که بطور جداگانه اداره میشود، بخش جدا افتاده ای از خاک خود میخواند که نهایتا ودر صورت لزوم وبا زور به چین خواهد پیوست و فروش تسلیحات به تایوان از سوی آمریکا را زمینه کارشکنی در این پیوند قلمداد میکند.

ایالات متحده براساس قوانین آمریکا موظف به کمک به تایوان برای دفاع از خاک خود است

مقامات واشنگتن گفتند ارتقا تعداد ۱۴۵ جنگنده اف -۱۶ تایوان توانایی مشابه جنگنده های پیشرفته تر را که تایوان سالها بدنبال آنهاست در این جنگنده ها ایجاد میکند.

ژنرال مایک مولن رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا چهارشنبه در یک جلسه غیر نظامی در مورد روابط با چین بر اهمیت درک و تفاهم دوجانبه تاکید کرد که میتواند به روشنگری در مورد سوالات مربوط به افزایش توان نظامی چین واقدامات اخیر آن کشور در جنوب دریای چین کمک کند.

XS
SM
MD
LG