لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۳

دیدار دو روزه رهبران آمربکا و چین پایان یافت


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا و شین جین‌پینگ ، همتای چینی او، به دیدار دو روزه در ایالت کالیفرنیا، که فرصتی برای آغاز تازه در مناسباتی پیچیده، و اغلب متشنج، دیده می شود، پایان داده اند.

رهبران دو بزرگترین اقتصاد جهان گفت،گوهای غیررسمی را غروب جمعه در ناحیه سانیلندز، درنزدیکی لس آنجلس آغاز کردند.

پس ازبیش از دو ساعت بحث، آنها جمعه شب به خبرنگاران گفتند با نیازبه همکاری دربرخورد با مسائل امنیت اینترنت به توافق رسیده اند. پرزیدنت خی ابراز امیدواری کرد دو کشوربتوانند مدل جدیدی برای مناسبات کشورهای بزرگ بسازند.

مقامات آمریکایی دیدار آقایان اوباما و جین‌پینگ را فرصتی برای آنها جهت صحبت های صریح درباره مسائلی که بر دو کشور تاثیر می گذارد توصیف کردند.

انتظار می رفت دو رهبر همچنین به نگرانی های چین از افزایش درگیری آمریکا در منطقه آسیا- اقیانوسیه ، و نیز درخواست های چین برای دسترسی آسانتر به بازارهای آمریکا بحث کنند. پیش بینی می شد برنامه اتمی کره شمالی نیزجای برجسته ای در مذاکرات داشته باشد.

کره شمالی برای کمک و تجارت به شدت به چین متکی است . پکن مناسبات نزدیکی با پیونگ یانگ دارد، اما تند گویی های کره شمالی، پرتاب راکت وآزمایش اتمی دیگری درسال گذشته حتی چین را ناراحت کرده است. شین جین‌پینگ از رهبران کره شمالی خواست به مذاکرات خلع سلاح اتمی بازگردند.

رویترز می گوید کارشناسان چین براین عقیده هستند که اگر پرزیدنت اوباما و پرزیدنت خی جین پینگ موفق شوند رابطه ای شخصی برقرار کنند، دیدار آنها اهمیتی تاریخی کسب خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG