لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۱

ابراز نگرانی آمریکا از برنامه سفر عمر البشیر به چین


آمریکا نسبت به برنامه عمر البشیر رئیس جمهوری سودان برای دیدار از چین ابراز نگرانی کرده است. دادگاه جنایی بین المللی او را به اتهام ارتکاب جنایات جنگی در دارفور، تحت پیگرد قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارجه سودان روز یکشنبه گفت بشیر برای دیدار با همتای چینی خود و حضور در آئین های شکست ژاپن در جنگ جهانی دوم در روز ۳ سپتامبر، به پکن سفر خواهد کرد.

در واشنگتن، مارک تونر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت ایالات متحده هچنان بر این باور است که بشیر تا وقتی عدالت در باره اش اجرا نشده است نباید سفر کند.

تونر گفت احکام دستگیری بشیر به قوت خود باقی است و آمریکا از کوشش های دادگاه بین المللی برای مجازات مسئولان جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت، حمایت می کند.

دادگاه بشیر را در سال ۲۰۰۹ به اتهام ارتکاب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت تحت پیگرد قرار داد، و در ۲۰۱۰ او را به نسل کشی در دارفور متهم ساخت.

مناقشه دارفور در سال ۲۰۰۳ آغاز شد، زمانی که شورشیان علیه دولت خارطوم طغیان کردند. بر اساس ارقام سازمان ملل متحد، مناقشه ۳۰۰ هزار کشته و حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار آواره بر جا گذاشته است. نیروهای بشیر همچنین به ارتکاب بی رحمی های گسترده علیه غیر نظامیان متهم شده اند.

XS
SM
MD
LG