لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۸

روسیه و چین مانع تصویب بیانیه شورای امنیت درباره حمله به سفارت آمریکا در بغداد شدند


ایالات متحده آمریکا روسیه و چین را متهم کرد که با وجود موافقت بیشتر اعضا، از تصویب بیانیه شورای امنیت سازمان ملل درباره «تاکید بر مصونیت اماکن دیپلماتیک» جلوگیری کردند.

به گزارش رویترز، نماینده آمریکا در سازمان ملل روز دوشنبه ۱۶ دی با بیان اینکه ۲۷ کشور علیه حمله به سفارت آمریکا در بغداد سخن گفتند، آن را یک تضاد آشکار با سکوت شورای امنیت سازمان ملل در این باره دانست که دو عضو ثابت آن، روسیه و چین، مانع تصویب بیانیه مربوط به آن شدند.

حدود یک هفته پیش، ده‌ها نفر از هواداران شبه نظامیان شیعه عراقی که بسیاری از آن ها لباس نظامی بر تن داشتند، به سفارت آمریکا در بغداد حمله کردند.

مهاجمان بخشی از یک دیوار پشتی سفارت را تخریب کردند. آتش سوزی هایی نیز در نزدیکی پارکینگ ساختمان سفارت آمریکا در بغداد رخ داد.

حمله به سفارت آمریکا در بغداد از سوی هواداران شبه نظامیان عراقی مورد حمایت ایران پس از حمله دفاعی آمریکا به مواضع گروه «کتائب حزب الله» گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران در روز یکشنبه صورت گرفت. آمریکا در واکنش به حملات به نیروهای ائتلاف و کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی، روز یکشنبه به پنج موضع گروه‌های مورد حمایت ایران در سوریه و عراق حمله کرد.

آسوشیتدپرس گزارش داده بود که مهاجمان، برای ورود به ساختمان سفارت آمریکا تلاش کردند و پس از طی مسافتی کوتاه، در حالی که ۲۰۰ متر با ساختمان اصلی فاصله داشتند، متوقف شدند.

در میان مهاجمان و معترضان مقابل سفارت آمریکا، هادی عامری، رئیس سپاه بدر و متحد حکومت ایران، نیز دیده شده بود.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG