لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۴

وزیر دفاع آمریکا: روسیه و چین از شیوع کرونا برای رسیدن به منافع خود استفاده می‌کنند


وزیر دفاع آمریكا گفت که روسیه و چین از وضعیت اضطراری پیش آمده براثر ویروس کرونا برای پیشبرد منافع خود در اروپا استفاده می كنند.

به گزارش رویترز، مایک اسپر روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه لا استامپا در این باره که آیا به باور او چین و روسیه سعی داشتند با ارسال کمک به ایتالیا نفوذ خود را افزایش دهند، گفت كه «[ایالات متحده] آگاه است كه برخی [كشورها] سعی می‌كنند از این بیماری به عنوان راهی برای سرمایه‌گذاری در صنعت و زیرساخت‌های مهم و همچنین تأثیر آن بر امنیت در طولانی مدت استفاده کنند.»

او افزود: «مخالفان بالقوه احتمالا تلاش خواهند کرد تا منافع خود را پیش ببرند و در ناتو و اروپا شکاف ایجاد کنند. شرکت هواوی و شرکت فایو جی مثال‌هایی مهم از این اقدامات بدخیم چین هستند.»

پیش از این نیز مقامات آمریکا نسبت به استفاده از فناوری فایو جی شرکت هواوی هشدار داده بودند.

همچنین وزیر خزانه داری آمریکا ۱۹ خرداد ۹۸ گفته بود که ایالات متحده در مورد شرکت مخابراتی چینی «هواوی» ملاحظات امنیت ملی دارد و این موضوعی جدا از روابط تجاری بین واشنگتن و پکن است.

شرکت هواوی تحت فشار بین‌المللی قرار گرفته است و ایالات متحده نیز، دولت‌های خارجی را از همکاری با این شرکت چینی، به دلیل وابستگی آن به حکومت این کشور، منع کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG