لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۲

ژنرال اودیرنو: آمریکا و چین هدف های مشترکی دارند


رئیس ستاد نیروهای مشترک آمریکا در دیداری با ژنرال های چینی در پکن، گفت و گو های بیشتری را در باره «هدف های مشترک» وعده داده است.

ژنرال ری اودیرنو روز جمعه به وزارت دفاع چین رفت و با تشریفات کامل نظامی از وی استقبال شد.

این دیدار درحالی صورت می گیرد که امریکا از سیاست های چین نسبت به همسایگانش بر سرادعاهای سرزمینی در دریاهای چین شرقی و جنوبی انتقاد می کند.

اما پیش از نشست های محرمانه، اودیرنو گفت او بر نگرانی های دو طرف تمرکز خواهد کرد، و افزود آمریکا و چین هدف های مشترکی دارند و در مذاکرات در باره مسائل منطقه ای و بین المللی بحث خواهد شد.

وانگ نینگ، ژنرال چینی، نیز اظهار داشت گفت و گوهای دو ارتش بخشی مهم از مناسبات آمریکا و چین است.

هرچند دو طرف در نشست های دو جانبه بر همکاری تاکید گذاشته اند، بنظر می رسد بر تنش و بی اعتمادی افزوده می شود.

پیشتر در اوائل فوریه، یک دیپلمات ارشد آمریکایی از پکن خواست ادعاهای گسترده خود بر دریای چین جنوبی را «روشن یا اصلاح کند.» در آنجا بسیاری از همسایگان چین، پکن را به رفتار تهاجمی متهم می کنند.

آمریکا حاضر نیست ایحاد ناحیه پدافند هوایی در دریای چین شرقی را ، که پکن اخیرا اعلام کرد، به رسمیت بشناسد.

ارتش آمریکاهمراه با متحدان خود ، ژاپن و کره جنوبی، به پرواز هواپیماها در منطقه ادامه داده است و خواست چین را برای برنامه ریزی قبلی پروازها با وزارت دفاع نادیده می گیرد.

یک مقام ارشد نیروی دریایی آمریکا گفت پکن برای «جنگی کوتاه و سریع» با ژاپن آماده می شود. با این هدف که جزایر مورد اختلاف را تصرف کند. مقامات پنتاگون روز پنجشنبه از این اظهارات فاصله گرفتند و گفتند او نظریات شخصی خود را بیان می کرد.

در این میان، بسیاری در چین تمرکز نظامی و اقتصادی کاخ سفید بر آسیا را کوششی برای مهار پکن قدرت و نفوذ منطقه ای چین می بینند. مقامات پنتاگون این اتهام را تکذیب می کنند.
XS
SM
MD
LG