لینکهای قابل دسترسی

سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۶

واکنش واشنگتن به اقدام معترضان چینی علیه سفیر آمریکا


واشنگتن از محاصره خودرو سفیر آمریکا در چین، که روز سه شنبه توسط ده ها معترض چینی صورت گرفت، ابراز نگرانی کرد. معترضین اشیایی به طرف خودرو سفیر پرتاب کرده و راه ورود آن را به سفارت بستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید مقامات چین از این حادثه ، که در جریان اعتراض ها علیه ژاپن در سراسر چین روی داد، ابراز تاسف کرده اند.

گری لاک، سفیر آمریکا در چین، به خبرنگاران گفت آسیب ندیده و احساس خطر نکرده است. اما وی یادآور شد با مقامات وزارت امور خارجه چین ملاقات کرده و از آنها خواسته است هر اقدام ممکن را برای حفاظت از کارکنان سفارت آمریکا ترتیب دهند.

ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفت به نظر نمی رسد این حادثه به موج اخیر اعتراض های ضد آمریکایی که در پاسخ به یک فیلم ضد اسلامی به راه افتاد ارتباط داشته باشد.

روز سه شنبه هزاران چینی در سالگرد حمله ژاپن به شمال چین در سال 1931 به خیابان ها ریختند. دو کشور همچنین درگیر اختلاف بر سر یک سلسله جزیره در دریای شرق چین هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت واشنگتن در مساله حاکمیت جزایر از هیچ یک از طرفین جانبداری نمی کند. وی چین و ژاپن را تشویق کرد اختلاف خود را از راههای صلحجویانه حل کنند.
XS
SM
MD
LG