لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۴

مذاکرات میان واشنگتن و پکن برسر پرهیز از سوانح دریایی


سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا در دیدار با ژی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین – پکن، ۱۸ شهریور ۱۳۹۳
سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا در دیدار با ژی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین – پکن، ۱۸ شهریور ۱۳۹۳

سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا در دیدار با رهبران چین در پکن، مراتب نگرانی خود را از ردگیری پروازهای شناسایی آمریکا توسط گیرنده‌های چینی ابراز کرد.

به نوشته آسوشیتدپرس، این موضوع یکی از موارد اندک رقابت و اختلاف میان ایالات متحده با چین بود که در دیدار سوزان رایس با مقامات آن کشور مطرح شد.

خانم رایس برای زمینه‌سازی سفر رئیس جمهوری آمریکا به پکن – که قرار است در آذرماه انجام شود – به آن کشور رفته است. یک مقام دولت آقای اوباما گفته سفر خانم رایس روی‌هم رفته «کمک کرد تا زمینه بسیار مناسبی »برای سفر آقای اوباما فراهم شود. باراک اوباما قرار است برای شرشرکت در کنفرانس آپک – میزگرد سران برای همکاری اقتصادی کشورهای آسیا و اقیانوسیه – و دیدار با ژی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین به آن کشور سفر کند.

این دومین بار در دو هفته اخیر است که آمریکا درباره رهگیری هواپیماهای جنگی از سوی چین ابراز نگرانی کرده؛ و اظهارات خانم رایس نشان‌دهنده نگرانی ایالات متحده از تصادم هواپیماهای نظامی دو کشور و تأثیری است که چنین رویدادی می‌تواند بر روابط میان دو کشور بگذارد.

واشنگتن روز ۲۸ مرداد گفت یک خلبان چینی در اقدامی «جنون آمیز» در ۲۲۰ کیلومتری جنوب جزیره هاینان، در فاصله بسیار نزدیکی از کنار یک هواپیمای آمریکایی عبور کرد. پایگاه‌های هوایی نیروی دریایی و یک پایگاه زیردریایی چین در جزیره هاینان واقع است. چین پرواز جنون آمیز را تکذیب کرده و گفته به پروازهای تجسسی و شناسایی آمریکا در نزدیکی سواحل آن کشور واکنش نشان می‌دهد. پکن پروازهای تجسسی و شناسایی آمریکا را تهدید علیه امنیت خود می‌داند.

XS
SM
MD
LG