لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۱

سفر معاون رئیس جمهوری چین به آیوا و گسترش روابط دوجانبه


آقای جین پینگ بار نخست در دوران خدمتش در آيوا در اين عکس، نفر سمت راست در رديف عقب ديده می شود.
آقای جین پینگ بار نخست در دوران خدمتش در آيوا در اين عکس، نفر سمت راست در رديف عقب ديده می شود.

سفر معاون رئیس جمهوری چین به ایالات متحده دیدار وی از ایالت آیوا را نیز دربرمی گیرد، که نامتعارف است. شی جین پینگ برای بار دوم به طور رسمی از آیوا دیدار می کند؛ ایالتی که دراوان دوران خدمتش نیز میزبان او شد. دراین حال آیوا ایالتی است که چین برای تأمین نیازهای خوراک مردم و دامهایش به آن وابسته است. کارشناسان برآنند که رابطه میان چین و آیوا طی سالهای آینده گسترده تر خواهد شد.

درموت هیز- استاد اقتصاد دانشگاه ایالتی آیوا- می گوید دلیل اصلی دیدار شی از آیوا آن است که کشورش به تدریج با کسری زمین برای کاشت محصولاتی چون سویا و ذرت روبه رو می شود و به نظر می رسد چین درپی گسترش روابط با کشورهایی باشد که برای تولید چنین فراورده هایی زمین کافی دارند و چین می تواند برای جبران کمبودهای خود به آنها اتکا کند.

توسعه شهرسازی درچین ، سبب اصلی کاهش فضای کشاورزی است. این درحالی است که نیاز آن کشور به خوراک ازجمله گوشت دام رو به فزونی است. درسال ۲۰۱۰ میلادی، چین حدود ۳ میلیارد دلار فراورده کشاورزی به آمریکا صادرو معادل ۱۷ میلیارد دلار از این کشور وارد کرد که ۱۱ میلیارد آن به لوبیای سویا تخصیص داشت.

کارشناسان اقتصادی می گویند چین به هدف شماره یک صادرات کشاورزی ایالات متحده بدل شده است، نه تنها برای سبزیجات و غلات، که همچنین برای گوشت دام، به ویژه خوک.

ایالت آیوا بزرگترین تولیدکننده گوشت خوک، ذرت و سویا در آمریکاست، و از این روی، به باور تحلیلگران، سفرمعاون رئیس جمهوری چین- که انتظار می رود رهبر آینده آن کشور باشد- به ایالت آیوا، منطقی به نظر می آید.

پنج شنبه- ۱۶ فوریه- آیوا میزبان نخستین سمپوزیوم کشاورزی آمریکا و چین خواهد بود که برسلامت غذا، اطمینان از ایمنی آن، و کشاورزی معقول و پایا تمرکز خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG