لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۰

معاون رییس جمهوری چین: پکن آماده است در باره حقوق بشر گفت و گو کند


معاون رییس جمهوری چین: پکن آماده است در باره حقوق بشر گفت و گو کند
معاون رییس جمهوری چین: پکن آماده است در باره حقوق بشر گفت و گو کند

معاون رییس جمهوری چین به رهبران آمریکا گفته است که چین برای «گفت و شنودی صریح» درباره حقوق بشر آماده است و عهد کرد در مسائل اقتصادی همکاری کند.

شی جین پینگ روز سه شنبه در کاخ سفید با باراک اوباما رییس جمهوری و جو بایدن معاون ریاست جمهوری آمريکا به گفت و گو نشست و تاکید کرد که چین در بیش از سه دهه به پیشرفت های «عظیم و سازمان یافته» در حقوق بشر دست یافته است، اما گفت همیشه امکان بهبود وجود دارد.

معاون رییس جمهوری چین اظهار داشت با توجه به جمعیت عظیم، گونه گونی منطقه ای قابل ملاحظه، و یکدست نبودن توسعه، چین هنوز با چالش های فراوانی در بهبود وضع زندگی مردم خود و پیشبرد حقوق بشر روبرو است.

آقای شی یاد آور شد دولت چین همیشه به منافع مردم ارجحیت می دهد و آرمان ها و درخواست های آنها را جدی می گیرد.

در مسائل اقتصادی و تجارتی، معاون رییس جمهوری چین در یک ضیافت ناهار در وزارت امور خارجه گفت دو کشور باید برای ایجاد موازنه بیشتر در تجارت و سرمایه گذاری تلاش کنند و از طریق گفت و شنود، نه حمایت از صنایع داخلی، به نگرانی های یکدیگر بپردازند.

شی جین پینگ این نظریات را پس از آن عنوان کرد که باراک اوباما او را مطمئن ساخت ایالات متحده از افزایش قدرت چین در صحنه جهانی استقبال می کند، اما گفت تمام کشورها باید قوانین و مقررات مشابهی را در اقتصاد و حقوق بشر دنبال کنند.

آقای اوباما گفت توسعه خارق العاده چین طی دو دهه گذشته موجب شده است قدرت و موفقیت های آنها گسترش پیدا کند؛ اما همچنین «مسئولیت های فزاینده ای» ببار آورده است.

آقای اوباما گفت: ما می خواهیم با چین کار کنیم تا مسلم سازیم که وقتی پای مسایل مربوط به نظام اقتصادی جهانی به میان می آید، همه بر اساس مقرراتی برابر رفتار کنند.

آقای اوباما همچنین گفت ایالات متحده همچنان به تاکید بر اهمیت شناخت آر مان ها و حقوق تمام انسان ها ادامه خواهد داد.

جو بایدن معاون رییس جمهوری امریکا که میزبانی شی را در جریان دیدار وی از واشنگتن بر عهده دارد، پیش از ملاقات با رییس جمهوری، رابطه دو کشور را یکی از مهمترین مناسبات در جهان نامید. او گفت دو ملت همیشه همه چیز را یکسان نمی بینند، اما نگرانی های اقتصادی و سیاسی مهمی دارند که همکاری با یکدیگر را ایجاب می کند.

قرار است شی جین پینگ روز چهارشنبه به ایالت آیوا و پیش از بازگشت به چین در روز جمعه به ايالت کالیفرنیا برود.

XS
SM
MD
LG