لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۹

چین نسبت به فروش تسلیحات پیشرفته به تایوان به آمریکا هشدار می دهد


چین نسبت به فروش تسلیحات پیشرفته به تایوان به آمریکا هشدار می دهد
چین نسبت به فروش تسلیحات پیشرفته به تایوان به آمریکا هشدار می دهد

چین می گوید همکاری نظامی با آمریکا - شامل دیدارهای سطح بالا و رزمایش های مشترک - در پی اقدام ۵ میلیارد و ۸۵۰ میلیون دلاری واشنگتن برای تقویت نیروی هوایی تایوان صدمه خواهد دید.

پکن این معامله را که هفته پیش برای بهبود کارآیی ناوگان جت های جنگنده اف - ۱۶ تایوان اعلام شد بارها محکوم کرده است، و روز چهارشنبه وزارت دفاع چین نسبت به «پیامدهای مستقیم معامله» هشدار داد.

جداگانه، وزارت امور خارجه چین روز چهارشنبه واشنگتن را به مداخله در امور داخلی کشور متهم ساخت و بار دیگر از آمریکا خواست تمام فروش های تسلیحاتی به تایوان را متوقف کند.

چین تایوان را یک استان یاغی می داند و هشدار داده است که اگر رسما اعلام استقلال کند ممکن است علیه آن به نیروی نظامی متوسل شود.

روز سه شنبه، دریادار رابرت ویلارد، فرمانده نیروهای آمریکا در اقیانوسیه، گفت فروش اسلحه موازنه قدرت در تنگه تایوان را تغییر نخواهد داد، و چین همچنان برتری نظامی در منطقه را حفظ خواهد کرد. او همچنین گفت تردید دارد که معامله تسلیحاتی تاثیر دراز مدتی بر پیوندهای رو به گسترش بین ارتش های آمریکا و چین داشته باشد.

ویلارد که در واشنگتن سخن می گفت اظهار داشت معامله به کاهش شکاف بین تایوان و چین کمک خواهد کرد، اما چین هنوز بدلیل موشک های بالیستیک و سیستم های پدافند موشکی قدرت آتش بیشتری خواهد داشت.

آمریکا بر اساس قانون متعهد است به تایوان برای دفاع از خود اسلحه بفروشد.

تایپه از سال ۲۰۰۷ خواهان خرید ۶۶ فروند اف - ۱۶ سی/دی بوده است که با داشتن رادار بهتر و سیستم های تسلیحاتی نیرومند تر برجنگنده های فعلی تایوان برتری دارد.

مقامات آمریکایی گفته اند معامله تقویت ناوگان جت های اف - ۱۶ تایوان اساسا همین هدف را تامین خواهد کرد.

چین تماس های نظامی با آمریکا را برای بیشتر سال ۲۰۱۰، در پی معامله کمک نظامی مشابه، بحال تعلیق در آورد.

XS
SM
MD
LG