لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۸

کاخ سفید ضیافت شام رسمی را که رهبر چین در سفر ۲۰۰۶ از آن محروم شد برپا می کند


«هو جین تانُو» رییس جمهوری چین سه شنبه در نخستین دیدار رسمی پس از پنج سال از ایالات متحده برای گفتگو با پرزیدنت اوباما وارد ایالات متحده می شود.

رهبران ایالات متحده و چین به این دیدار به دیده امید برای بهبود و پیشرفت همکاری و گسترش روابط وفرصتی برای گفتگو و تقویت اعتماد دوجانبه و حل مسایل حساس جاری میان دو کشور می نگرند.

رهبرشصت و هفت ساله چین طی سفر واقامتش در پایتخت ایالات متحده با مراسم رسمی و پذیرایی با شکوه در کاخ سفید و دیگر برنامه های اقامت که مختص دوستان و متحدان آمریکاست استقبال و روبرو خواهد شد.

امید است که این نمایش با شکوه، روابط میان چین به مثابه یک قدرت نوظهورومدعی موفقیت بیشتر، و ایالات متحده، یک ابرقدرت با شالوده اقتصادی قدرتمند و اقتصاد لرزان کنونی را تحکیم بخشد.

سفر چهار روزه هو جین تانُو و هینُت چینی همراه به آمریکا ازورود به پایگاه هوایی آندروز در مریلند آغاز میشود و در واشنگتن که آخرین بار در ۲۰۰۶ با رییس جمهوری پیشین آمریکا «جورج دبلیو بوش» دیدار کرده بود ادامه می یابد.

چارلز فریمن دستیار پیشین نمایندگی تجاری ایالات متحده می گوید:

«کاملا حیاتی است که دو طرف لحنی برگزینند که رساننده این پیام باشد که به یک رابطه موثُر و مثبت پایبند هستند.»

«چه در مورد اقدامات اقتصادی، اجتماعی و یا روابط با آمریکا و داشتن روابط با آمریکا که دست کم نشان دهد ایالات متحده در پی تضعیف هوجین تانُو بویژه بر سر مسایلی که برای موقعیتش حیاتی است نخواهد بود بسیار اهمیت دارد.»

اقتصاد و واحد پول چین محور اصلی روابط آمریکا و چین است و اعتماد دوجانبه برسر سیاستهای پولی و موانع تجاری چین در حال تحلیل بوده است.

گسترش تسلیحات اتمی و کره شمالی وجمهوری اسلامی ایران دیگر موارد مذاکرات است و هر دو طرف نیاز به ارزیابی دوباره روابط را تشخیص می دهند. چین آخرین متحد عمده کره شمالی است ولی رفتار استراتژیک غیر منتظره کره شمالی بطور فزاینده ای موجبات شرمساری پکن را فراهم آورده و ممکن است با نسل جدید رهبری آن کشور نیز ادامه یابد. و با تمام حمایت چین از کره شمالی ثبات منطقه برای چین امری واجب است و بشدت خواهان از سر گیری گفتگوهای شش گانه برسر مسایل اتمی کره شمالی است.

«جاناتان پولاک» عضو مرکز چین در انستیتوب بروکینگز در واشنگتن مشکلات و عدم موفقیت سفر پیشین هو جین تانُو را به آمریکا چنین توصیف می کند: «چینی ها خیلی نسبت به مسایل پروتوکل و رفتار و درک موقعیت حساس اند و مشکلاتی که در دیدار ۲۰۰۶ پیش آمد، لزوما کیفیت مذاکرات محرمانه نبود بلکه بیشتر مسایلی بود که در نظر عموم باعث شرمساری چین شد.»

برای هینُت چینی وسواسی در مورد پروتوکل، نقطه اوج سفر، دیدار از واشنگتن و افتخارضیافت رسمی در کاخ سفید است که در ۲۰۰۶ «جورج دبلیو بوش» رییس جمهوری پیشین، «هو جین تانُو» را از آن محروم و به یک نهار اکتفا کرد.

چینی ها دوشنبه شب پیشاپیش سفر رییس جمهوری آن کشور به آمریکا یک ویدنُوی تبلیغاتی تحت عنوان «تجربه چین» را در میدان تایمز نیویورک به نمایش گذاردند که به گفته مقامات معنایش «دوران نو» است.

XS
SM
MD
LG