لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۶

رابرت گيتس با مقامات چينی به انجام مذاکرات دفاعی پرداخت


رابرت گيتس، وزیر دفاع آمریکا، سه شنبه در دومین روز سفرش به چین با رییس جمهوری و وزیر خارجه اين کشور دیدار و گفتگو کرد. هرچند مقام های ارشد ایالات متحده و چین مذاکرات را سودمند توصیف کردند ولی سفر رییس پنتاگون به چین تا کنون نتایج چندان ملموسی به بارنیاورده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین سه شنبه گفت ارتقای توانایی تسلیحاتی برای کشورها درپی توسعه تکنولوژی و نیازهای دفاعی عادی است و افزود، تولید و توسعه تسلیحات در چین کاملا برای مقاصد دفاعی ،حفظ حاکمیت ، امنیت و تمامیت ارضی است و تهدیدی متوجه کشورهای دیگر نمیکند.

این سخنان سخنگوی وزرات خارجه چین همزمان با حضور رابرت گیتس وزیر دفاع ایالات متحده در پکن برای گفتگو با مقامات آن کشور ودر حالی صورت میگیرد که خبر پرواز آزمایشی موفقیت آمیز جنگنده جت جدید رادار- گریز J-20 چین در رسانه ها منتشر شد. این تحول ممکنست نگرانی از ارتقا نظامی چین راکه شامل بکارگیری نخستین ناو هواپیما بر و موشک جدید بالستیک ضد کشتی آنکشور است به عنوان تهدیدی متوجه ناو هواپیما بر آمریکا افزایش دهد.

به گفته کارشناسان، با قدرت روز افزون چین برای تثبیت خود در اقیانوس آرام ایالات متحده سعی در رقابت و حفظ نقش غالب خود را دارد.

رابرت گیتس در دومین روز سفر خود به چین پس از ملاقات با هو جین تانُو، رییس جمهوری، و ینگ جیه چی، وزیر دفاع چین، نسبت به آینده روابط دو کشور اظهار خوش بینی کرد و گفت، «در حالی که ما به آینده ای دور نظر داریم، من نسبت به توسعه نظامی و پیشرفت روابط نظامی خوش بین هستم.»

با آنکه مقامات چین در این گفتگوها از تبادلات نظامی با آمریکا حمایت کردند ولی این حمایت مهر تاییدی بر پیشنهاد ایالات متحده مبنی بر مذاکرات استراتژیک بر سر فعالیتهای اتمی و موشکهای دفاعی و تسلیحات سایبر و فضایی نبود.

یک مقام آمریکایی، که نخواست نامش فاش شود، گفت هنگامی که وزیر دفاع آمریکا ضمن دیدار با رییس جمهوری چین از وی در مورد آزمایش جنگنده جدید چین پرسید روشن بود که هیچ یک از غیرنظامیان حاضر در جلسه از این موضوع آگاهی نداشتند و آقای گیتس در گفتگو با خبرنگاران پس از این ملاقات گفت وی در گذشته نیز نگران احتمال عدم ارتباط میان مقامات نظامی و غیر نظامی بوده و به همین دلیل بر اهمیت دیالوگ در این زمینه تکیه میکند.

قرار است چهارشنبه وزیر دفاع آمریکا فرصت نخستین بازدید از مرکز فرماندهی اتمی و زراد خانه موشکی چین را بیابد.

ایالات متحده امیدوار است دیدار آقای گیتس از چین حل مسایل دشوار امنیتی را با آن کشور که با قدرت اقتصادی و نظامی روز افزون هدف های ایالات متحده را به چالش می کشد پیش برد.

XS
SM
MD
LG