لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۳

وزیر خرانه داری آمریکا با معاون نخست وزیر چین ملاقات می کند


مقامات آمریکایی می گویند تیموتی گایتنر وزیر خزانه داری با معاون نخست وزیر چین ملاقات کرده است. انتظار می رفت مذاکرات آنها بر اختلاف ناشی از نرخ برابری پول دو کشور متمرکز باشد.

اطلاعیه وزارت خزانه داری حاکی است که گایتنر شامگاه پنجشنبه با وانگ کیشان، معاون نخست وزیر چین، که مسئول امور اقتصادی است، به گفت و گو نشست. آنها درباره مناسبات اقتصادی و نیز وضعیت اقتصادی جهانی بحث کردند.

یک مقام وزارت خزانه داری گفت دیدار دو مقام در فرودگاه بین المللی پکن ۷۵ دقیقه طول کشید و گایتنر پس از آن سفر بازگشت به آمریکا را آغاز کرد.

ایالات متحده چین را زیر فشار گذاشته است که اجازه دهد بازارهای بین المللی ارزش پول آن، یوآن، را تعیین کند. ارزش یوآن نسبت به دلار آمریکا از نیمه ۲۰۰۸ عملا يکسان مانده است.

کشورهای غربی می گویند این موضوع ارزش یوآن را بطور مصنوعی پایین نگاه داشته است، و صاردات چین را در بازارهای جهانی ارزانتر می کند.

یک مقام وزارت خزانه داری آمریکا به خبرگزاری رویترز گفت گایتنر و معاون نخست وزیری چین «جلسه خوبی داشتند». او همچنین گفت بحث ها در هفته های آینده ادامه خواهد یافت.

در این میان در گزارشی که در نیویورک تایمز منتشر شده است گفته می شود پکن به اعلام تغییری در سیاست پولی خود نزدیک است که به افزایش اندک اما فوری ارزش یوآن در برابر دلار منجر خواهد شد.

آمریکا هم اینک کسری موازنه بازرگانی عظیمی نسبت با چین دارد.

آمریکا، که به حمایت چین برای تحریم های سخت تر علیه ایران نیاز دارد، ظاهرا از درخواست های زیاد از پکن پرهیز می کند.

انتظار می رود پرزیدنت اوباما هفته آینده در حاشیه کنفراس امنیت اتمی در واشنگتن با رییس جمهوری چین ملاقات کند.

XS
SM
MD
LG