لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۸

دیدگاه| ترامپ در چین بر سر تجارت و کره شمالی با دقت عمل می‌کند


گزارشی از مایکل بِندِر، جرمی پیج و چون هان وانگ در وبسایت فاکس بیزنس

پرزیدنت ترامپ در روز دوم سفر خود به چین خوشرویی با میزبان را با شدت کلام بر سر کره شمالی و تجارت در هم ادغام کرد. رییس جمهوری آمریکا گفت روسای جمهوری پیش از خود را مقصر رابطه اقتصادی «غیرمنصفانه و یکطرفه» می داند تا پکن.

پرزیدنت ترامپ در کنفرانس خبری مشترک با شی جین پینگ همتای چینی اش با لحنی آشتی جویانه رهبر چین را به عنوان «مردی بسیار خاص» ستود و در عین حال خواستار اقدامات محکم پکن شد.

رییس جمهوری آمریکا گفت: «ما توافق های تجاری دوجانبه را منصفانه خواهیم کرد و این برای هر دو کشور عالی خواهد بود.»

ترامپ از شی جین پینگ خواست برای پرهیز از وخامت بیشتر بحران کره شمالی فشارها بر پیونگ یانگ بر سر برنامه هسته ای اش را افزایش دهد.

رهبر آمریکا در پکن گفت: «چین می تواند این مشکل را به راحتی و به سرعت حل کند. شما یک چیز را درباره رییس جمهوری تان می دانید: اگر او سخت بر روی آن کار کند، این امر اتفاق خواهد افتاد. تردیدی در این باره نیست.»

شی جین پینگ در واکنش به بعضی از سخنان ترامپ لبخند می زد. روز چهارشنبه چین از مازاد تجاری ۲۷ میلیارد دلاری اش در روابط تجاری با آمریکا برای ماه اکتبر خبر داد.

رهبر چین اظهارات خود در کنفرانس خبری مشترک را در قالبی رسمی عنوان کرد و گفت از بعضی اختلافات در روابط چین و آمریکا گریزی نیست، اما دو کشور باید روابط و همکاری هایشان در امور آسیا-اقیانوسیه را محکم تر کنند: «به پرزیدنت ترامپ گفتم اقیانوس آرام به اندازه کافی برای چین و آمریکا بزرگ است.»

هیچ یک از دو رهبر تمایلی به پرسش و پاسخ با خبرنگاران نشان ندادند و جزییاتی هم حاکی از پیشرفت در مذاکرات بر سر کره شمالی و تجارت ارائه نشد.

به نظر می رسد روسای جمهوری دو کشور در پی برقراری رابطه ای شخصی با یکدیگر هستند.

پکن با پذیرایی ویژه از ترامپ امیدوار است از فشارهای او بر سر تجارت و کره شمالی بکاهد.

امید کاخ سفید این است که رابطه محکم دو رهبر راه مذاکره با دولت چین را هموارتر کند.

دو دولت از توافق های اولیه دوجانبه ای به ارزش بیش از ۲۵۰ میلیارد دلار خبر دادند. توافق ساخت خط لوله گاز طبیعی مایع و تاسیسات آن در آلاسکا به ارزش ۴۳ میلیارد دلار و سفارش و تعهد خرید ۳۷ میلیارد دلاری از هواپیماسازی بویینگ دو نمونه از این قراردادها است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG