لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۷

دیدگاه| فرای کره شمالی: پرزیدنت ترامپ باید از فیلیپین و ویتنام مقابل چین حمایت کند


مقاله ای از مایکل مازا در نشنال اینترست

چین برای رفتار برهم زننده ثبات اش در دریای جنوب چین بهای چندانی نپرداخته است. آمریکا باید چین را از ساختن جزایر بیشتر برحذر دارد؛ مانع استقرار نیروهای نظامی عمده آن کشور در جزایر مصنوعی جدید شود؛ جلوی ایجاد مزاحمت برای نیروی نظامی خارجی و شناورهای ماهیگیری فعال در آن دریا را بگیرد؛ و اجازه ندهد پکن همسایگانش شامل ویتنام را با استفاده از زور تهدید کند.

پرزیدنت ترامپ باید برای شی جین پینگ همتای چینی اش روشن کند که آمریکا می تواند در صورت عدم توجه پکن به طیفی از اقدامات دست بزند: از جمله توقف صدور ویزاهای تحصیلی برای خانواده مقام های ارشد دولتی و رهبران تجاری چین؛ تعلیق ویزاهای سرمایه گذاری برای متقاضیان چینی؛ تحریم شرکت های فعال در ساخت و ساز جزایر مصنوعی دریای جنوب چین؛ ایجاد دفتر نمایندگی آمریکا در داراماسالا در هند شهر محل دولت در تبعید تبت؛ گشت زنی مشترک دریایی گارد ساحلی آمریکا با دیگر شرکای آمریکا در جنوب شرقی آسیا و بسیاری اهرم های فشار دیگر که آمریکا در برابر چین در دسترس دارد.

پرزیدنت ترامپ در ویتنام از توافق بر سر توقف یک ناوهواپیمابر آمریکا در ساحل آن کشور در بهار آینده خبر خواهد داد. فیلیپین مکان مناسب دیگری برای استقرار دائم یا چرخشی نیروهای نظامی آمریکا در نزدیکی دریای جنوب چین خواهد بود.

نیروهای مسلح فیلیپین در نبرد در «ماراوی» موفقیت آمیز عمل کردند، اما این تنها پایان آغاز مرحله جدیدی از تروریسم در جنوب شرقی آسیا است. متاسفانه تهدیدهای تروریستی آن منطقه به فیلیپین محدود نمی شود و اندونزی را هم در بر می گیرد.

اگر پرزیدنت ترامپ در سفر آسیایی اش بیش از دیگر تهدیدها به کره شمالی اولویت بدهد، میان آمریکا و شرکای منطقه ای اش فاصله انداخته و اساسا در پیشبرد منافع آمریکا در آسیا کوتاهی کرده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG