لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۴

دیدبان حقوق بشر: کودکان پناهجو در ایران و اتحادیه اروپا با موانع روبرو هستند


یک سازمان بین المللی طرفدار حقوق بشر از کشورهای اتحادیه اروپا خواسته است برای کودکانی از افغانستان، سوریه و کشورهای دیگر که در جستجوی پناهندگی در اروپا هستند، شرایط بهتری فراهم آورند.

دیدبان حقوق بشر این درخواست را در گزارشی که روز سه شنبه منتشر کرد مطرح ساخته است و می گوید بسیاری از کودکانی که از افغانستان و سوریه برای پرهیز از افتادن به چرخه سربازگیری طالبان و ارتش سوریه گریخته اند به تنهایی به اردوگاه های آوارگان سفر می کنند، و ممکن است هفته ها در انتظار یافتن مکانی در پناهگاه های کودکان در بمانند.

گزارش دیدبان حقوق بشر بر مصاحبه هایی با ۴۱ کودک در مراکز پناهجویی یونان در مه ۲۰۱۵، که بیش از نیمی از آنها به تنهایی سفر کرده اند، استوار است و می گوید کودکان برای پرهیز از خشونت در کشورهایشان، دسترسی به امکانات تحصیلی یا پرهیز از آزارهایی مانند ناچار شدن به پیوستن به گروه های مسلح یا ازدواج اجباری، مهاجرت می کنند.

گزارش می گوید برخی از کودکان آواره نخست در صدد پناهندگی در کشورهای غیر اروپایی مانند ایران و ترکیه بر آمدند، اما تهیه مدارک و مجوز اقامت، آموزش، یا کار را به اندازه ای که برای بقای آنها کافی باشد مشکل یافتند. در ایران، کودکان غیر ایرانی باید برای رفتن به مدرسه پول بپردازند، در نتیجه آموزش را برای کودکان مهاجر سخت می کند.

سازمان دیدبان حقوق بشر می گوید برخلاف بزرگسالان، کودکانی که در جستجوی پناهندگی هستند ممکن است بازداشت شوند و در حالی که مسئولان به دنبال محلی در پناهگاه های کودکان می گردند، هفته ها در باز داشت بمانند.

اتحادیه اروپا با شمار بی سابقه پناهجویان در سال جاری روبرو است، بسیاری سعی دارند از خشونت در سوریه و افغانستان فرار کنند. کمیساریای عالی پناهجویان و مهاجران سازمان ملل متحد می گوید تاکنون در سال ۲۰۱۵، ۴۲ هزار و ۱۶۰ مهاجر از راه دریا وارد یونان شده اند، که با مجموع رقم ۲۰۱۴ نزدیک است. یونان می گوید بزرگترین درصد آنها نخست از سوریه و بعد از افغانستان می آیند.

XS
SM
MD
LG