لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۰

بررسی آینده روابط آمریکا و چین در دولت ترامپ در نشست واشنگتن


آيندۀ مناسبات آمریکا و چین در دوران رياست جمهوری دونالد ترامپ، موضوع بحث کارشناسان در نشستی کاری بود که جمعه شب در شهر واشنگن به ابتکار «سويی تيانکای» سفير چين در آمریکا، و توسط بنیادی برگزار شد که ماموریتش بررسی و تجزیه و تحلیل سياست‌های متقابل دو کشور است.

سفير چين در آمريکا در نشست بنياد سياست آمريکا-چين اعلام کرد که باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا با تمامی فراز و فرودهايی که در سال های خدمت خود در کاخ سفيد با دولت چين داشته، قرار است به مناسبت پايان دوران رياست جمهوری اش در جريان نشست اعضای سازمان همکاری های اقتصادی حوزۀ اقيانوس آرام، با شی جين پينگ رئيس جمهوری چين ديداری دو جانبه داشته باشند.

سویی تیانکای همچنین خاطر نشان کرد که اين ديدار از سال ۲۰۱۳ تاکنون نهمين ديدار دوجانبۀ دو رئيس جمهوري است.

سفير چين در واشنگتن گفت، شی جين پينگ و دونالد ترامپ رئيس جمهوری منتخب آمريکا در نخستين مکالمه تلفنی شان بر اين باور بوده اند که دو کشور از اين پس هم زمينه ها مستعد و فرصت های خوبی برای همکاری خواهند داشت.

وی در عين حال تأکيد کرد که امکان ندارد همه کشورها بتوانند در مورد همه مسائل و امور صد در صد با يکديگر توافق داشته باشند.

اکثر صاحبنظران حاضر در اين نشست معتقد بودند که دو کشور در روابط آينده خود بايد به اصول و ارزش های اساسی پايدار بمانند.

استپلتون روی، از بانيان مؤسسه کيسينجر و از اعضای مرکز مطالعات بين المللی ويدرو ويلسون گفت «از نظر من مناسبات ما با چين عادی تلقی می شود. ما با هم هم اختلافات بزرگی داريم و هم زمينه های خوبی برای همکاری. هر دو ما فکر می کنيم که به نفعمان نيست که در مقابل همديگر قرار بگيريم .... فکر می کنيم اين رابطه به همين صورت ادامه پيدا کند.»

وی اضافه کرد «بايد منتظر باشيم ببينيم (دونالد ترامپ) چه کسی را به عنوان وزير خارجه آمريکا انتخاب می کند و مشاوران ارشد او در امور آسيا چه کسانی خواهند بود ... در نتيجه هنوز نمی توانيم در مورد خيلی از مسائل پيش بينی کنيم که چه پيش خواهد آمد.»

در حال حاضر مناسبات دو کشور چين و ایالات متحده تا زمان پايان روند انتقال دولت در آمريکا يک دورۀ برزخی را طی می کند، اما در فرجام همه بر اين باورند که داشتن يک مناسبات سالم به نفع هر دو کشور است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG