لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۰

دیک چنی از حمله به عراق دفاع کرد


دیک چنی از حمله به عراق دفاع کرد
دیک چنی از حمله به عراق دفاع کرد

دیک چنی معاون رییس جمهوری پیشین آمریکا از سیاست های بحث انگیز دولت جرج بوش، از جمله حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ و شیوه بازجویی «واتر بوردینگ» یا غرق مصنوعی دفاع کرد.

چنی روز سه شنبه در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی ای بی سی گفت برای حفظ امنیت کشور از پیگیری سیاست های جنجالی به شدت حمایت می کرد.

وی که به مناسبت انتشار خلطرات خود به نام «زمان من» سخن می گفت، تاکید کرد معتقد نیست که جنگ عراق به شهرت آمریکا در جهان آسیب وارده کرده و تعقیب صدام حسین سیاستی صحیح بود.

چنی در کتاب خاطرات خود از«واتر بوردینگ» و دیگر روش های سخت بازجویی دفاع کرده و گفت این برنامه به ما فرصت داد تا از حمله ها جلوگیری کنیم و جان آمریکاییان را نجات دهیم. در حالی که بسیاری معتقدند واتر بوردینگ شکنجه است اما آقای چنی در مصاحبه دیگری با ان بی سی گفت دولت آمریکا نسبت به شهروندانش تعهدهایی دارد و برای حفاظت از آنان هر کاری را که بتواند انجام می دهد.

چنی این نظر را که واتر بوردینگ شکنجه است، رد کرد و گفت آمریکا از آن فقط در مورد دو یا سه نفر، از جمله خالد شیخ محمد، که خود را طراح حمله های تروریستی ۱۱ سپتامبر معرفی کرده، استفاده کرد. چنی گفت برنامه بازجویی به دقت تحت کنترل بود و افزود دولت از طریق آن اطلاعاتی ارزشمندی به دست آورد و امنیت کشور را برای بیش از هفت سال تامین کرد.

این در حالی است که اعتراض به سیسات های دوران بوش همچنان ادامه دارد، سخنگوی سازمان عفو بین الملل به صدای آمریکا گفت دیک چنی و دیگر مقام های دولت بوش سیاست هایی را تدوین کردند که شکنجه و بازداشت خودسرانه را نهادینه کرد.

XS
SM
MD
LG