لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۰

اعلامیه مشترک آمریکا و کشورهای آسیای میانه


ایالات متحده آمریکا و کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان اعلامیه مشترکی در مورد مشارکت و همکاری صادر کرده اند.

پنج کشور آسیای میانه خود را به تعمیق روابط در چندین جبهه از جمله کاهش موانع تجارت منطقه ای متعهد ساخته اند. آنها موافقت کرده اند فضای بازرگانی در منطقه را بهبود بخشند تا سرمایه گذاری مستقیم خارجی را جلب کنند؛ تسهیلاتی در تشکیل شرکت های تجارتی بوجود آورند و تماس های بازرگانی و سرمایه گذاری در میان کشورهای آسیای میانه و آمریکا را توسعه دهند.

حفاظت از محیط زیست از طریق استفاده از انرژی های پاک و فناوری سبز نیز ارجحیت دارد.

در کوشش برای جلوگیری از تروریسم، قاچاق تسلیحات کشتار جمعی، مواد مخدر غیرقانونی و انسان، تمام پنج کشور موافقت کردند بر همکاری در امنیت مرزی بیافزایند.

براساس اعلامیه مشترک، کشورهای آسیای میانه متعهد شده اند از افغانستان و توسعه آن به عنوان یک کشور مستقل، صلح جو و رو به رونق، حمایت کنند و تشخیص می دهند که وضعیت افغانستان عاملی مهم در ثبات و امنیت تمام منطقه است.

آنها موافقت کرده اند به کوشش های منطقه ای و جهانی برای جلوگیری از گسترش تسلیحات اتمی کمک کنند. از جمله رعایت مواد پیمان منطقه آزاد از تسلیحات اتمی در آسیای میانه و دنبال کردن اجرای پروتکل پیمان.

برای ادغام کاملتر در جامعه جهانی، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان پذیرفته اند ارتباطات بین مردم خود را گسترش داده و توسعه مبادلات آموزشی، فرهنگی و بازرگانی بیشتری را تشویق کنند.

در حرکت به جلو، اعلامیه مشترک مشارکت و همکاری راهی برای تقویت ارتباط های اقتصادی، سیاسی، دولتی و امنیتی که همکاری بین آمریکا و پنج کشور را تسهیل می کند، فراهم خواهد آورد.

XS
SM
MD
LG