لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۳

وزیر خارجه آمریکا وارد بیشکک شد


جان کری وزیر خارجه آمریکا در نخستین مرحله رشته سفرهای یک روزه به پنج کشور آسیای میانه وارد بیشکک، پایتخت قرقیزستان شد. او قرار است از ازبکستان، قزاقستان، تاجیکستان و ترکمنستان نیز دیدن کند.

مقامات آمریکایی دیدارهای آقای کری را راهی برای مطمئن ساختن کشورهای منطقه از استحکام مناسباتشان با آمریکا می دانند، آن هم در زمانی که روابط آمریکا و روسیه به سردی گراییده است. وزیر خارجه آمریکا در حالی به این کشورهای متعلق به شوروی سابق سفر کرده که برای سخن گفتن علنی درباره کاستی های آن ها زیر فشار قرار دارد.

بن کاردین، سناتور آمریکایی و عضو ارشد کمیته مناسبات خارجی سنا، روز جمعه در نامه ای به آقای کری او را ترغیب کرد بر آزادی زندانیان سیاسی در هر یک از کشورهایی که از آنها دیدن می کند تاکید کند.

وزیر خارجه آمریکا وارد بیشکک شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:20 0:00

گروه دیدبان حقوق بشر نیز از کری خواست نگرانی های برآمده از وضعیت حقوق بشر در کشورها را بیان کند و بر آزادی کسانی که به اشتباه زندانی شده اند، پایان گرفتن مصنونیت برای شکنجه و پایبندی به دیگر تعهدات اساسی حقوق بشر پافشاری کند.

پیشتر در اوائل هفته، کمیته حفاظت از روزنامه نگاران از وزیر خارجه آمریکا خواست توجه مقامات کشورها را به وضعیت روزنامه نگارانی جلب کند که به دلایل سیاسی و سانسور اینترنت زندانی شده اند.

کمیته می گوید پژوهش ها نشان می دهد آزادی رسانه ها در کشورهای آسیای میانه در دوره پس از شوروی بدتر شده است.

XS
SM
MD
LG