لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۷

اهمیت ثبات آسیای مرکزی برای امنیت آمریکا


نزدیک ۲۳ سال از زمانی که ایالات متحده استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان را برسمیت شناخت می گذرد.

آنتونی بلینکن معاون وزات خارجه آمریکا گفت «در حقیقت، ما از جمله نخستین دولت هایی بودیم که چنین کردیم» و افزود «لنزی که از طریق آن مابه آسیای میانه نگاه می کنیم ممکن است تغییر کرده باشد؛ اما تعهد ما به مشارکت های با دوام که منافع و ارزش ها در منطقه را پیش بیرد، عوض نشده است:

**** و دلیل آن ساده است. امنیت ما به یک آسیای میانه با ثبات بستگی دارد، و در همین حال ما منطقه ای با قابلیت اقتصادی می بینیم، که می تواند به عنوان یک پل اقتصادی از استانبول تا شانگهای عمل کند و فرصت هایی برای بازرگانان ما، فناوری ها و نوآوری هایی که ریشه بگیرد فراهم آورد. منطقه ای که بتواند کالا و انرژی به اقتصادهای شکوفای جنوب و شرق آسیا ارائه دهد، منطقه ای که بتواند به عنوان نیروی تثبیت کننده ای برای انتقال افغانستان و شریکی صرف نظر نکردنی در نبرد علیه قاچاق مواد مخدر، تروریسم و افراط گرایی کار کند.

آنتونی بلینکن گفت: هدف های درهم آمیخته ما در تعامل با هر یک از کشورهای آسیای میانه، تقویت مشارکت ها برای پیشبرد امنیت دوجانبه، تقویت روابط اقتصادی نزدیکتر، و پیشبرد حقوق بشر است.

بنابراین، ما همکاری پلیس با قزاقستان را توسعه می دهیم، امنیت مرزی تاجیکستان را تقویت می کنیم، و با ازبکستان در نبرد با قاچاق مواد مخدر شریک می شویم. ما روی چالش های امنیتی مشترک با قرقیزستان کار می کنیم و در ترکمنستان، جدیدترین فناوری را برای پیکار با قاچاق و نبرد با قاچاق انسان فراهم می آوریم.

در همین حال، ما آسیای مرکزی را برای بهره برداری از قابلیت اقتصادی عظیم خود از طریق اجرای برنامه جاده ابریشم جدید یاری می دهیم.

بلینکن گفت در نهایت، آسیای مرکزی برای برخورداری از تمام منافع کامیابی و غنای مشترک، گزینه هایی دارد که بین قابلیت محدود روش های های سیاسی و اقتصادی گذشته، و امکانات آینده انتخاب کند.

XS
SM
MD
LG