لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۹

وزیر دفاع آمریکا: ائتلاف ضدداعش نیروی زمینی برای مقابله با داعش می فرستد


اشتون کارتر از داعش، ایران و روسیه به عنوان دغدغه هایش نام برد.
اشتون کارتر از داعش، ایران و روسیه به عنوان دغدغه هایش نام برد.

وزیر دفاع آمریکا روز جمعه گفت که ائتلاف علیه دولت خودخوانده اسلامی، نیروی زمینی برای نبرد با تروریست‌های داعش به عراق و سوریه اعزام می کند.

اشتون کار‌تر در حاشیه مجمع اقتصادی در داووس سوئیس به شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی این خبر را داد و گفت "ما به دنبال فرصتی هستیم که کارهای بیشتری انجام دهیم و من به روشنی می گویم که امکان دارد نیروی زمینی به سوریه و عراق بفرستیم."

به گفته وزیر دفاع آمریکا، متحدان آمریکا باید کارهای بیشتری انجام بدهند تا هرچه زودتر داعش در موصل و مرکزشان در شهر رقه شکست بخورد.

با اینحال، وزیر دفاع آمریکا خواهان احتیاط در حضور نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه در عملیات شکست دادن گروه موسوم به حکومت اسلامی یا داعش شد.

آقای کارتر گفت نیروهای آمریکایی حاضر در صحنه جنگ زمینی متکی به نیروهای محلی هستند و برخورد ما باید راهبردی و توانا کردن نیروهای محلی برای مقابله با داعش باشیم، زیرا ما تجربه داشته ایم که اشغال به منظور از میان بردن تروریستها برای نیروهای خارجی کاری دشوار است و ما باید نیروهای محلی توانا برای انجام این کار تربیت کنیم.

آقای کارتر همچنین از تعدادی از کشورهای منطقه خواست که در عملیات علیه داعش مشارکت بیشتری داشته باشند و فقط متحد روی کاغذ نباشند.

به گزارش گیتا آرین، خبرنگار اعزامی صدای آمریکا به داووس، اشتون کار‌تر همچنین در گفت و گو با "چارلز شواب" بنیانگذار نشست اقتصادی داووس، شکست دادن گروه خود خوانده دولت اسلامی در عراق و سوریه را در صدر برنامه خود دانست.

آقای اشتون در جواب چارلز شواب که پرسید چه چیزی خواب شب را از شما می‌رباید، از داعش نام برد و گفت طرح وزارت دفاع آمریکا برای رسیدن به این هدف منطقه به منطقه است.

به گفته وزیر دفاع آمریکا، این طرح ابتدا آزاد سازی مناطق اشغالی عراق است و بعد سوریه و نهایتا در دیگر نقاط جهان.

وی افزود: "سیاست جدید آمریکا هم در این جنگ برخلاف جنگ های گذشته، بهره برداری از نیروهای محلی است."

کارتر همچنین به فعالیت های غیراتمی ایران به عنوان دومین دغدغه اش اشاره کرد. وی گفت غیر مسایل هسته ای، ایران فعالیت هایی در منطقه دارد که به گفته این مقام آمریکایی مایه نگرانی است.

آقای کار‌تر فعالیت‌ها را نیز مشخصا نام برد: نفوذ منفی ایران در منطقه آزادی دریانوردی در خلیج فارس و برنامه موشکی.

وی تاکید داشت که در این رابطه حمایت از متحدین در منطقه خصوصاْ اسراییل از اولویتهای آمریکاست.

مورد آخری که کارتر گفت نگران است، مروبط به روسیه بود. به گفته وی، روسیه شرایطی به وجود اورده که نگران کننده است.

وزیر دفاع کار‌تر معتقد است شکست دادن داعش اهمیت روانی دارد و پیروزی مهمی خواهد بود.

با توجه به این که ترکیه با هر دو کشور عراق و سوریه مرز مشترک دارد آقای کار‌تر از آنکارا انتظار کمک بیشتری در این مبارزه دارد.

به گفته وزیر دفاع آمریکا، ترکیه از نظر موقعیت جغرافیایی و تاریخی در موقعیت حساسی قرار دارد.

ترکیه یکی از کشورهایی خواهد بود که وزیر دفاع آن در جلسه وزرای دفاع هفت کشور عمده ائتلاف بین المللی در آینده نزدیک در بروکسل شرکت خواهد داشت تا مسئولیت هر یک از کشور‌ها مشخص شود.

با توجه به موضوع محوری نشست امسال در داووس که در ارتباط با نقش تکنولوژی است آقای کار‌تر هم می‌خواهد با جذب بهترین افراد دست اندرکار این صنعت، ارتش آمریکا را در صدر دیگر ارتشهای جهان حفظ کند.

XS
SM
MD
LG