لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۳

زبیگنیو برژینسکی مشاور امنیت ملی جیمی کارتر درگذشت


«زبیگنیو برژینسکی» مشاور امنیت ملی آمریکا دوران ریاست جمهوری جیمی کارتر و همزمان با وقوع انقلاب اسلامی ایران، روز جمعه پنجم خرداد در ۸۹ سالگی درگذشت.

او در جریان حل بحران گروگان گیری دیپلمات‌های آمریکائی در تهران و تلاش برای آزادسازی آن گروگانها، که عملیات ناکام طبس بخشی از آن بود، نقش مهمی ایفا کرد.

برژينسکی پسر يک ديپلمات لهستانی و دارای مدرک دکترا در رشتۀ امور دولتی از دانشگاه هاروارد بود. او حرفۀ خود را از دهه ۱۹۶۰ در مقام مشاور پرزیدنت جان اف کندی به عنوان کارشناس کمونيسم آغاز کرد.

او در دولت‌های پرزیدنت ليندن جانسون و پرزیدنت جيمی کارتر که هر دو رؤسای جمهوری از حزب دموکرات بودند در پیشبرد سیاست های خارجی آمریکا نقش عمده ای بر عهده داشت.

برژینسکی(سمت چپ) در کنار پرزیدنت کارتر و سایروس ونس، وزیر خارجه آمریکا
برژینسکی(سمت چپ) در کنار پرزیدنت کارتر و سایروس ونس، وزیر خارجه آمریکا

برژينسکی در دوران رياست جمهوری جيمی کارتر در زمينه مسائل بين‌المللی مهمی چون انقلاب ايران و پايان دادن به گروگانگيری ۵۲ کارمند سفارت آمريکا در تهران نیز نقشی فعال داشت .

او در ماجرای گروگانگيری دیپلمات‌های آمریکائی در ایران مشوق اقدام نظامی عليه انقلابیون و گروگانگیرهای ایرانی بود.

برژينسکی در عادی سازی مناسبات ميان آمريکا و چين، امضای معاهدۀ محدودسازی تسليحات استراتژيک و توافق صلح کمپ ديويد نیز نقش مهمی داشت.

برژينسکی در دو دهه اخیر همواره دیدارهایی با روسای جمهوری بعد آمریکا داشت و تنها سه هفته پیش، او دیداری با پرزیدنت ترامپ نیز داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG