لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۶

اشتون کارتر در سفر از پیش اعلام نشده به کابل بر تعهد آمریکا به افغانستان تاکید کرد


اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا روز جمعه بدون اعلام قبلی به افغانستان سفر کرد و در بدو ورود، ابتدا با نیروهای آمریکایی مستقر در آن کشور و سپس با اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان و مقامات آن کشور دیدار کرد.

سفر آقای کارتر همزمان با طرح سوالاتی در مورد چگونگی سیاست دونالد ترامپ رییس جمهوری منتخب آمریکا در مورد افغانستان صورت می‌گیرد که با ادامه ستیزه جویی‌های طالبان روبروست.

اشتون کارتر پس از دیدار با رییس جمهوری افغانستان در یک نشست خبری بر تعهد آمریکا نسبت به حق حاکمیت و امنیت افغانستان تاکید کرد.

او گفت «ادامه حمایت نیروهای آمریکایی از نیروهای افغان و همکاری استراتژیک ما با دولت افغانستان نشانگر آن به جهان است که آمریکا نسبت به حق حاکمیت و امنیت افغانستان متعهد هست و باقی خواهد ماند. و همانطور که در تیر ماه گذشته در اینجا گفتم، ما همچنان در کنار مردم افغانستان که برای پیشبرد کشورشان خطر و فدارکاری می‌کنند خواهیم ایستاد.»

اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان نیز به نوبه خود از حمایت‌های نظامی و فداکاری نیروهای آمریکایی در درگیری‌های کشورش قدردانی کرد.

وزیر دفاع آمریکا همچنین در دیدار با جان نیکلسون فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو در افغانستان در مورد افزایش توانایی‌ها و پیشرفت نیروهای افغان در ماه‌های اخیر و در مورد تلاش‌ها برای تقویت ظرفیت نظامی آنها از جمله در زمینه هوانوردی مذاکره می کند.

یکی از پرسش‌های مهمی که دونالد ترامپ در ارتباط با افغانستان با آن روبروست، آن است که چه تعداد نیروهای آمریکا در آن کشور باقی خواهند ماند. موضوع افغانستان و حضور نیروهای آمریکا در آن کشور در مبارزات انتخاباتی آمریکا به ندرت مطرح شد.

ژنرال جان نیکلسون گفت درجه متوسطی از خطر در ارتباط با تعداد نیروهای آمریکایی حاضر در افغانستان وجود دارد و افزود «ما در مورد عناصر خارجی فعالیت‌های گروه‌های تروریستی در داخل افغانستان نگرانیم؛ بخصوص آنهایی که از حمایت دولت‌های خارج برخوردارند.»

اشتون کارتر قرار است همچنین از کشورهای اردن، هند، بحرین، اسراییل و ایتالیا نیز دیدار کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG