لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۸

کارولین کندی نامزد سفارت آمریکا در ژاپن شد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو
باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا کارولین کندی دختر جان اف. کندی رئیس جمهوری اسبق امریکا را برای سفارت این کشور در ژاپن نامزد کرده است.

آقای اوباما روز چهارشنبه خانم کندی را خدمتگزاری شایسته برای مردم خواند که می تواند از تجربۀ عمیق و سخت کوشی اش در نقش جدید خود استفاده کند.

یوشی هیدی سوگا دبیر کابینه ژاپن از این نامزدی استقبال کرد و گفت تعیین خانم کندی به سفارت در ژاپن - به دلیل روابط نزدیک کندی با اوباما - نشان از اهمیت زیاد روابط با ژاپن برای پرزیدنت اوباما دارد.
یوشی هیدی سوگا گفت: «ما شنیده ایم کندی به پرزیدنت اوباما نزدیک است. یک نقش سفیر این است که بتواند مستقیماً با رئیس جمهوری سخن بگوید و ما معتقدیم که این (نقش) مسئولیت بسیار مهمی است، بنابراین ما از آن استقبال می کنیم.»

کارولین کندی که نویسنده سرشناسی است، پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه هاروارد به دانشکدۀ حقوق دانشگاه کلمبیا رفت و درجه حقوق خود را از آن دانشگاه دریافت کرد و چند سازمان غیر انتفاعی را نیز اداره می کند.

با این حال یوچیرو ساتو از دانشگاه آسیا-پاسیفیک در ژاپن به صدای امریکا گفت برخی در توکیو تجربه خانم کندی در مقام سفارت را مورد سوال قرار می دهند: «من فکر می کنم نگرانی ناگفته ای وجود دارد درباره خبرگی وی در مسائل مربوط به ژاپن یا حتی آسیا- پاسیفیک.»

خانم کندی تا کنون شغل دولتی یا تجربه ای در زمینه های مربوط به ژاپن نداشته است، با این حال به گفته یوچیرو ساتو این عدم تجربه دلیل نمی شود تاوی برای این کار شایستگی نداشته باشد.

یکی از نخستین چالشهایی که کندی با آن در ژاپن روبرو خواهد بود، مناقشه میان ژاپن و چین درباره تعدادی جزیره در دریای شرقی چین است.

کارولین کندی ۵۵ سال دارد و در صورت تایید به عنوان سفیر جدیدامریکا در ژاپن توسط سنا، جانشین جان روس می شود که از سال ۲۰۰۹ سفیر امریکا در ژاپن بوده است. آقای روس قبل از سفارت ژاپن از مدیران منطقه موسوم به «سیلیکان ولی» در کالیفرنیا بود که در کمپین انتخاباتی باراک اوباما در سال ۲۰۰۸ فعالیت می کرد.
XS
SM
MD
LG