لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۶

تروریست ها در ماه سپتامبر توطئه تحویل بمب بسته ای را تمرین کردند


تروریست ها در ماه سپتامبر توطئه تحویل بمب بسته ای را تمرین کردند
تروریست ها در ماه سپتامبر توطئه تحویل بمب بسته ای را تمرین کردند

مقامات اطلاعاتی آمریکا می گویند ارسال سه بسته مشکوک از یمن به آمریکا در ماه سپتامبر احتمالا آزمایشی برای توطئه تروریستی نافرجام بمب های بسته ای در هفته گذشته بود.
به گفته مقامات، ماموران اطلاعاتی بسته ها را پیش از آن که به مقصد نهایی آنها در شیکاگو برسد پیدا کردند. بسته ها محتوی کتاب، روزنامه، سی دی و کالاهای دیگر بودند.
مقامات می گویند القاعده در شبه جزیره عربستان، مستقر در یمن، از محموله ها برای مشخص ساختن مسیر و زمان ارسال دو کارتریج جوهر چاپگر کامپیوتر، که با مواد منفجره پر شده بود، استفاده کرد. کارتریج ها هفته پیش پس از حمل از یمن در بریتانیا و دوبی پیدا شدند.
مقامات اطلاعاتی می گویند قبلا از علاقه تروریست ها به حمله به صنعت هواپیمایی آگاه شده بودند و این امکان را که آنها هواپیماهای باربری را هدف بگیرند بررسی کردند. مقامات می گویند حادثه ماه سپتامبر موجب شد آنها به توطئه هفته گذشته بسرعت پاسخ دهند.
در این میان، آلمان تمام پروازهای مسافری از یمن را ممنوع کرده است.
بریتانیا، کانادا و آلمان مقررات محموله های هوایی از یمن را سخت تر کرده اند. بریتانیا نیز مسافران را از حمل کارتریج های بزرگ جوهر چاپگر در پروازها ممنوع ساخته، و ارسال بار هوایی بدون همراه از سومالی را متوقف کرده است.
یمن محدودیت های جدید را «مجازات جمعی» نامیده است. در بیانیه ای که رسانه های دولتی یمن روز سه شنبه منتشر کردند گفته می شود تصمیم آلمان و دیگر «واکنش های شتابزده» به کوشش های یمن برای مبارزه با تروریسم صدمه می زند و به القاعده در انجام هدف خود برای در تنگنا قرار دادن مناسبات یمن با متحدانش کمک می کند.
در رویدادی جداگانه، رییس یک گروه هوانوردی بین المللی که اعضای آن نماینده ۹۳ درصد تمام پروازهای بین المللی هستند می گوید حوادث یمن ارجحیت بالایی به امنیت محموله های هوایی داده است. رییس انجمن بین المللی ترابری هوایی - یاتا - این موضوع را روز سه شنبه، هنگام اعلام برنامه هایی برای افزایش امنیت فرودگاه ها عنوان کرد.

XS
SM
MD
LG