لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۵

یمن تمهیدات امنیتی هوایی را افزایش می دهد


یمن تمهیدات امنیتی هوایی را افزایش می دهد
یمن تمهیدات امنیتی هوایی را افزایش می دهد

به دنبال خنثی شدن توطئه ارسال هوایی بمب برای انفجار در ایالات متحده، مقامات هواپیمایی یمن از افزایش تمهیدات امنیتی در تمامی فرودگاه های این کشور خبر می دهند.

کمیته امنیت هوایی یمن روز دوشنبه گفت وضعیت امنیتی در تمامی سیستم گمرکی نیز تشدید شده است.

مقامات می گویند دو بسته حاوی بمب که هفته گذشته کشف شد به آدرس کنیسه هایی در ایالات متحده پست شده بود و امکان انفجار آن ها در هواپیماها وجود داشت.

مقامات یمنی در جست و جوی فرد مظنون به ساختن بمب هستند. مقامات آمریکایی گفته اند فرد مظنون «ابراهیم حسن الاسیری» نام دارد و عضو شاخه القاعده در یمن است.

جان برنن، مشاور مقابله با تروریسم دولت اوباما گفت تحلیل ها حاکی است که شخص سازنده بمب در این توطئه تروریستی، در بمب گذاری ناکام خطوط هوایی دیترویت در کریسمس سال گذشته در هفته آخر دسامبر، نیز مشارکت داشته است.

آقای برنن گفت تجسسگران آمریکایی همچنین در حال تحقیقات بیشتر در مورد سقوط یک هواپیمای باری «یو پی اس» در دبی، در ماه سپتامبر هستند.

اما کارشناسان امارات متحده عربی روز یکشنبه گفتند هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این هواپیمای باری بر اثر انفجار سقوط کرده است.

مقامات آمریکایی و بریتانیایی راه های افزایش نظارت بر بارهای هوایی و مقابله با تهدیدهای تروریستی در آینده را بررسی می کنند.

جان برنن همچنین روز یکشنبه گفت آمریکا برای مدیریت کارآمدتر بر آنچه که هنوز باقی مانده است تلاش می کند. به گفته آقای برنن فرض بر این است که بمب های بیشتری در بسته های باری و پستی پنهان است. او همچنین تاکید کرد که تمامی بسته های موجود در گمرک یمن مشکوک هستند.

«ترزا می»، وزیر امنیت داخلی بریتانیا می گوید دولت لندن به دنبال کشف بمب های ارسالی از یمن در یک فرودگاه این کشور، تمامی بسته های هوایی را بازرسی می کند. خانم «می» گفت تهدید تروریستی همچنان باقی است.

مقامات یمنی گفتند زنی که به ظن فرستادن بسته ها بازداشت شده بود، آزاد شده است.

این زن جوان که دانشجوی مهندسی است و «هنان السماوی» نام دارد، روز شنبه همراه با مادرش، پس از آن بازداشت شد که از طریق شماره موبایل ثبت شده در اداره پست، ردیابی شد. دلیل آزاد شدن این فرد مظنون از سوی مقامات یمنی مشخص نیست.

آقای الاسیری همچنین در ساخت بمبی مظنون است که قرار بود معاون وزیر کشور عربستان سعودی را در سال ۲۰۰۹، هدف قرار دهد.

XS
SM
MD
LG