لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۶

یمن در جست و جوی مظنونان بیشتر در رابطه با توطئه بمب گذاری


تصویر بمبی که در کارتریج جوهر برای چاپگر کامپیوتر پنهان شده بود
تصویر بمبی که در کارتریج جوهر برای چاپگر کامپیوتر پنهان شده بود

یمن در تلاش برای بازداشت مظنونان بیشتری است که در طرح ارسال دو بسته حاوی بمب به آمریکا دست داشتند.

مقامات در یمن دو زن را، که یکی دانشجوی مهندسی و دیگری مادر اوست، در ارتباط با توطئه بازداشت کرده اند. یک وکیل، زن دانشجو را «حنان السماوی» و ۲۲ ساله در دانشگاه صنعا معرفی کرده و گفت او هیچ ارتباطی با گروه های افراطی نداشته و احتمالا فریب خورده بوده است.

مقامات گفتند آنان زن دانشجو را با اطلاعاتی که آمریکا در اختیارشان گذاشته بود و با استفاده از شماره تلفنی که در رسید پست موجود بود، تعقیب کرده اند.

به گفته مسئولان بمب ها در کارتریج های جوهر برای چاپگر کامپیوتر پنهان شده بودند و پیش از آن که کشف شوند فرودگاه های بریتانیا و امارات متحده عربی را پشت سر گذاشته بودند.

مقامات آمریکایی گفتند پیچیدگی بمب ها نشان دهنده رد پای القاعده در این میان بود.

قطر ایرویز می گوید بمب کشف شده در امارات در یکی از هواپیماهای مسافری این خط هوایی از یمن حمل شده بود.

قطر ایرویز روز یکشنبه گفت این بمب به قدری پیچیده بود که نه از طریق دستگاه های اشعه ایکس و نه سگ های بویاب مخصوص پلیس قابل شناسایی نبود.

مقامات می گویند بمب ها به آدرس مکان های عبادی یهودیان در شیکاگو پست شده بودند و مقامات آمریکایی درباره رد پای القاعده در این میان هشدار داده اند.

آنان گفتند مواد منفجره بمب ها از مشارکت ابراهیم حسن الاسیری، بمب ساز ماهر شاخه القاعده در یمن در شبه جزیره عربستان حاکی است.

مقامات آمریکایی همچنین گفتند دست کم یکی از بمب ها به تراشه موبایل متصل بود.

آنان همچنین روز شنبه درباره احتمال ارتباط بمب ها با مدارس زبان در یمن نیز هشدار دادند.

مقامات در وزارت امنیت کشور آمریکا از «موسسه آمریکا- یمن برای مدیریت زبان و کامپیوتر» و «مرکز آمریکایی آموزش و توسعه» نام برده اند.

XS
SM
MD
LG