لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۶

سنا توافق تجاری آمریکا-کانادا-مکزیک را تصویب کرد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مجلس سنای ایالات متحده روز پنج شنبه با اکثریتی قاطع موافقتنامه تجاری آمریکای شمالی را تصویب کرد. این توافقنامه مقررات تجارت با کانادا و مکزیک را بازنویسی کرده و پیروزی سیاسی بزرگی برای پرزیدنت دونالد ترامپ، پیش از تمرکز بر دادگاه استیضاح رئیس جمهور، محسوب می شود.

نتیجه رای گیری ۸۹ در برابر ۱۰ بود.

این مصوبه برای تبدیل به قانون برای امضای رئیس جمهور به کاخ سفید فرستاده می شود. موافقتنامه جدید جایگزین توافق ۲۵ سال پیش تجارت آزاد آمریکای شمالی موسوم به «نفتا» می شود که بیشتر موانع تجاری را از سر راه برداشته و موجب جهش در سطح تجارت شده بود. اما ترامپ و دیگر منتقدان به آن ایراد می گرفتند که شرکت های آمریکایی را برای استفاده از دستمزدهای پایین کارگران در مکزیک به انتقال کارخانه هایشان به جنوب مرز آمریکا ترغیب کرده است.

مکزیک این توافق تجاری را تصویب کرده است. انتظار می رود کانادا هم طی ماه های آینده چنین کند. دولت جاستین ترودو اصرار داشت پیش از تصویب آن در کانادا در انتظار اقدام آمریکا می ماند.

از جمله اهداف این توافق تولید بیشتر خودرو در ایالات متحده است. کارگران در بخش خودروسازی آمریکا به طور متوسط ۱۶ دلار در ساعت دستمزد می گیرند. منتقدان می گویند این امر می تواند موجب افزایش قیمت خودرو در آمریکا شود. توافق جدید همچنین مکزیک را وا می دارد تا با تغییر قوانین اش امکان تشکیل اتحادیه های کارگری مستقل را فراهم کند. این مهم موجب بهبود شرایط کار و افزایش دستمزدهای کارگران در مکزیک می شود. این تغییرات از انگیزه شرکت های آمریکایی برای انتقال کارخانه هایشان به مکزیک کم می کند.

«فدراسیون کارگری آمریکا و کنگره سازمان های صنعتی»، انجمنی از اتحادیه های کارگری در ایالات متحده، و شماری از گروه های تجاری و کشاورزی از این موافقتنامه حمایت کرده اند. اما گروه های حفظ محیط زیست می گویند در آن به تغییرات اقلیمی توجهی نشده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG