لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۱

حداقل دستمزد در کالیفرنیا به ۱۵ دلار برای هر ساعت افزایش می یابد


پل "گلدن گیت" در شمال ایالت کالیفرنیا
پل "گلدن گیت" در شمال ایالت کالیفرنیا

قانونگذاران و اتحادیه های کارگری ایالت کالیفرنیا در آمریکا به توافقی رسیدند که به موجب آن حداقل دستمزد از ده دلار در ساعت به ۱۵ دلار می رسد. این بزرگترین افزایش حداقل دستمزد در سطح ایالتی در آمریکا به شمار می رود.

مارک لنو، یک سناتور دمکرات این ایالت غربی آمریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "همه در این راه حسن نیت داشتند و امیدواریم که مراحل قانونی نیز به خوبی طی شود."

لنو گفت در صورت نهایی شدن توافق، در چارچوب لایحه حداقل دستمزدی که سال پیش با بن بست مواجه شد، برای قانونگذاران ارسال می شود و در صورت تایید این بسته، نیازی به رای گیری نخواهد بود.

طبق توافق قرار است که افزایش دستمزد هر سال تقریبا یک دلار به ازای هر ساعت باشد تا این که در سال ۲۰۲۲ به ۱۵ دلار به ازای هر ساعت برسد.

اکنون حداقل دستمزد در ایالت کالیفرنیا ۱۰ دلار در هر ساعت است که از اغلب سایر ایالت های آمریکا بالاتر است. حداقل دستمزد در ایالت ماساچوست نیز به همین میزان و در پایتخت آمریکا ۱۰ و نیم دلار است.

ایالت های دیگر آمریکا نیز در تلاش برای افزایش حداقل دستمزد هستند. برخی ایالت ها خواستار افزایش حداقل دستمزد کارمندان و پیمانکاران دولت و برخی شهرها مانند سیاتل در ایالت واشنگتن این مرحله را پشت سر گذاشته و حداقل حقوق افراد فوق را به ۱۵ دلار در ساعت افزایش داده اند.

مخالفان افزایش حداقل دستمزدها می گویند که این کار باعث می شود شرکت ها برای افزایش دستمزد کارگران، بخشی از نیروی کار خود را اخراج کنند که این منجر به افزایش بیکاری خواهد شد. آنها همچنین می گویند این اقدام باعث بالا رفتن نرخ تورم و قیمت ها خواهد شد.

اما موافقان این سیاست می گویند با افزایش حداقل دستمزدها، قدرت خرید کارگران افزایش می یابد و آنها می توانند با خرید کالاهای بیشتر، به رشد اقتصادی کمک کنند.

XS
SM
MD
LG