لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۸

احتمال تقسیم کالیفرنیا به سه ایالت جدید


با تلاش یک ثروتمند جمهوری خواه، طرح تقسیم کالیفرنیا به سه ایالت به رأی گیری گذاشته می شود و شهروندان در جریان انتخابات ماه نوامبر در این باره تصمیم خواهند گرفت.

«تیم درپر» میلیونر ساکن شهر سانفرانسیسکو که ثروت خود را در حوزه سرمایه گذاری های متهورانه بدست آورده، مبتکر این طرح جنجالی است.

به عقیده او تقسیم کالیفرنیا به سه ایالت کالیفرنیای شمالی، کالیفرنیا و کالیفرنیای جنوبی از دیوان سالاری پیچیده کنونی کاسته و باعث رشد و شکوفایی بیشتر این مناطق می شود.

این طرح که «کل ۳» نام دارد به امضای بیش از چهارصد هزار نفر در کالیفرنیا رسیده و بر اساس قوانین ایالتی باید در انتخابات سراسری ماه نوامبر به رأی گیری گذاشته شود.

«الکس پادیلا» وزیر داخلی کالیفرنیا با تأیید این خبر گفت، شهروندان می توانند با آرای خود سرنوشت یکی از مهمترین ایالت های آمریکا را تغییر دهند.

تیم درپر
تیم درپر

به عقیده «تیم درپر» افزایش چشمگیر و پراکندگی جمعیت در این ایالت پهناور اداره آن به شکل کنونی را غیر ممکن کرده و به همین دلیل کالیفرنیا با مشکلات بسیاری مواجه است.

تیم درپر باور دارد تقسیم کالیفرنیا به سه ایالت از مالیات شهروندان کاسته و به آنها اجازه می دهد با آزادی عمل بیشتری درباره مسائل مختلفی چون آموزش و پرورش، عمران، نوسازی و چگونگی مصرف بودجه ایالتی تصمیم بگیرند.

به گفته او این طرح با هویت، پیشینه و ارزش های کالیفرنیا در تضاد نیست چرا که چنین تجربه ای در کارولینا، داکوتا یا ویرجینا موفق بوده و نتایج مثبتی داشته است.

این نخستین باری نیست که ایده تقسیم کالیفرنیا مطرح شده و در گذشته هم تلاش هایی در این زمینه صورت گرفته ولی سرانجامی نداشته است.

این طرح مخالفین بسیاری به ویژه در میان لیبرال ها دارد، چرا که با تقسیم کالیفرنیا به سه ایالت، آرای الکترالی که بصورت سنتی در اختیار دموکرات ها است تغییر می کند و شانس جمهوریخواهان برای تصاحب تعدادی از ۵۵ رای الکترال کنونی افزایش می یابد.

نقشه طرح جدید
نقشه طرح جدید

البته حتی در صورت موفقیت طرح «کل ۳» در انتخابات ماه نوامبر راه طولانی برای تقسیم کالفیرنیا در پیش است چرا که ایالت های جدید باید بصورت رسمی تقاضای الحاق به ایالات متحده آمریکا را ارائه کرده و در انتظار تأیید کنگره باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG