لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۲

پیکر جورج بوش پدر در کتابخانه او در تگزاس به خاک سپرده شد


پیکر آقای بوش در آخرین مرحله با قطاری به کتابخانه او منتقل شد.
پیکر آقای بوش در آخرین مرحله با قطاری به کتابخانه او منتقل شد.

پیکر جورج هربرت واکر بوش، چهل و یکمین رئیس جمهوری آمریکا، عصر پنجشنبه پس از برگزاری یک مراسم یادبود خصوصی با حضور اعضای خانواده اش، در محل کتابخانه او در تگزاس با احترامات کامل نظامی به خاک سپرده شد.

این مراسم یادبود روز پنجشنبه در کلیسای اسقفی سنت مارتین در هیوستون برگزار شد و پس از آن تابوت حامل پیکر چهل و یکمین رئیس جمهوری آمریکا با قطار به کالج استیشن، محل کتابخانه دوران ریاست جمهوری اش، برای خاکسپاری منتقل شد.

هزاران نفر در دو سوی مسیر قطار با در دست داشتن پرچم آمریکا برای وداع با این چهل و یکمین، رئیس جمهوری آمریکا، که او را بوش پدر می نامیدند، صف کشیده بودند.

ازدحام آنها گاه موجب کاهش سرعت حرکت قطار می شد.

خانواده بوش، از جمله جرج دبلیو بوش، چهل و سومین رئیس جمهوری آمریکا موسوم به بوش پسر، نیز در همین قطار بودند.

در کالج استیشن، محل کتابخانه دوران ریاست جمهوری او گارد احترام تابوت حامل پیکر بوش فقید را در حالی که خانواده بوش و صدها تن دیگر آن را مشایعت می کردند، به محل دفن بردند.

خاکسپاری طی مراسم ویژه و پرواز جت های جنگنده اسکادران نیروی دریایی آمریکا به احترام بوش فقید، خلبان پیشین آمریکا در جنگ جهانی دوم، همراه بود.

رئیس جمهوری فقید در کنار همسرش باربارا که ۷ ماه پیش در گذشت، و دخترش که در کودکی از سرطان درگذشت، به خاک سپرده شد.

به گفته سخنگوی خانواده بوش، بر سنگ قبر او بنا به خواسته اش این جمله حک شده بود: «او که به باربارا بسیار عشق می ورزید.»

«جورج هربرت واکر بوش» جمعه شب در سن ۹۴ سالگی درگذشت.

آقای بوش از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳ رئیس جمهوری آمریکا بود. جنگ خلیج فارس، فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، فرو ریختن دیوار برلین و اتحاد دو آلمان، رویدادهای مهم جهانی بودند که در دوران ریاست جمهوری او رخ داد.

او در انتخابات سال ۱۹۹۲ رقابت را به بیل کلینتون واگذار کرد، اما بعد از ۸ سال، جورج واکر بوش، فرزند ارشد او، رئیس جمهوری چهل و سوم آمریکا شد.

آقای بوش پدر بعد از جان آدامز، دومین رئیس جمهوری آمریکا بود که فرزندش نیز به ریاست جمهوری آمریکا رسید.

جورج بوش پدر قبل از ریاست جمهوری، برای هشت سال معاون رونالد ریگان چهلمین رئیس جمهوری آمریکا بود. او پیش از آن نیز عهده دار سمت های مهمی مانند رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، و سفیر ایالات متحده در چین بود.

روز چهارشنبه، در مراسم یادبود رسمی بوش فقید که در کلیسای جامع شهر واشنگتن برگزار شد، علاوه بر پرزیدنت ترامپ و بانوی اول، جورج دبلیو بوش رئیس جمهوری پیشین و اعضای خانواده بوش، تمام رؤسای جمهوری پیشین آمریکا که در قید حیات هستند و همسرانشان، و همچنین بسیاری از مقامات و رهبران سیاسی آمریکا و شخصیت های خارجی شرکت داشتند.

پرزیدنت جورج دبلیو بوش در یادبود پدرش در این مراسم در رثای پدرش گفت: «جایت خالی خواهد بود، شایستگی و صداقت و روحت برای همیشه با ما باقی است. بگذار از طریق اشک هایمان نعمت شناختن و دوست داشتن تو را نشان دهیم. مرد بزرگ و نجیب و بهترین پدری که هر فرزندی می تواند داشته باشد.»

در پایان این مراسم زنگ های کلیسای جامع ملی واشنگتن ۴۱ بار به نشانه تایید جایگاه دیرین بوش فقید، چهل و یکمین رییس جمهوری آمریکا، به صدا در آمد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG