لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۲

امروز پیکر جورج بوش پدر در تگزاس به خاک سپرده می شود


پیکر چهل و یکمین رئیس جمهوری آمریکا در کلیسایی در هیوستون تگزاس قرار گرفته است.
پیکر چهل و یکمین رئیس جمهوری آمریکا در کلیسایی در هیوستون تگزاس قرار گرفته است.

در آخرین مرحله از تشییع پیکر جورج هربرت واکر بوش چهل و یکمین رئیس جمهوری آمریکا، تابوت او در کلیسایی در شهر هیوستون در تگزاس برای ادای احترام قرار گرفت.

روز پنجشنبه، تابوت رئیس جمهوری پیشین آمریکا در کلیسای اسقفی سنت مارتین قرار گرفت و انتظار می رود هزاران نفر از مردم تگزاس برای ادای احترام در این محل حاضر شوند.

چهارشنبه شب، بعد از مراسم یادبود ملی در واشنگتن، برای آخرین بار، پیکر بوش پدر با هواپیمای ویژه رئیس جمهوری آمریکا به تگزاس سفر کرد. در آنجا همراه با اجرای سرود نظامی، گارد احترام تابوت حامل پیکر جورج هربرت واکر بوش رییس جمهوری فقید آمریکا را که با پرچم آمریکا پوشیده شده بود، به داخل کلیسای اسقفی سنت مارتین در شهر هوستون حمل کرد که محل انجام مراسم یادبود رسمی بوش فقید در آن شهر است.

پس از این مراسم، پیکر رییس جمهوری فقید با قطار «پاسیفیک یونیون» در منطقه اسپرینگ در حومه هیوستون پس از طی مسافت ۷۰ مایل به کالج استیشن حمل می شود. در آنجا نیز پس از انجام یک مراسم خصوصی که در آن ۲۱ فروند جت نظامی جنگنده اسکادران ۸ نیروی دریایی در عملیات پرواز، نسبت به بوش فقید هوانورد پیشین جنگ جهانی دوم ادای احترام می کنند، مراسم خاکسپاری در آرامگاه خانوادگی بوش واقع در کتابخانه بوش در مجموعه دانشگاه تگزاس انجام می شود.

«جورج هربرت واکر بوش» جمعه شب در سن ۹۴ سالگی درگذشت. آقای بوش از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳ رئیس جمهوری آمریکا بود. جنگ خلیج فارس، فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، فرو ریختن دیوار برلین و اتحاد دو آلمان، رویدادهای مهم جهانی بودند که در دوران ریاست جمهوری او رخ داد. او در انتخابات سال ۱۹۹۲ رقابت را به بیل کلینتون واگذار کرد اما بعد از ۸ سال، جورج واکر بوش، فرزند ارشد او رئیس جمهوری چهل وسوم آمریکا شد.

آقای بوش پدر بعد از جان آدامز، دومین رئیس جمهوری آمریکا بود که فرزندش نیز به ریاست جمهوری آمریکا رسید.

جورج بوش پدر قبل از ریاست جمهوری، برای هشت سال معاون رونالد ریگان چهلمین رئیس جمهوری آمریکا بود. او پیش از آن نیز عهده دار سمت های مهمی مانند رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، و سفیر ایالات متحده در چین بود.

روز چهارشنبه، در مراسم یادبود رسمی بوش فقید که در کلیسای جامع شهر واشنگتن برگزار شد، علاوه بر پرزیدنت ترامپ و بانوی اول، جورج دبلیو بوش رییس جمهوری پیشین و اعضای خانواده بوش، تمام روسای جمهوری پیشین آمریکا که در قید حیات هستند و همسرانشان و همچنین بسیاری از مقامات و رهبران سیاسی آمریکا و شخصیتهای خارجی شرکت داشتند.

پرزیدنت جورج دبلیو بوش در یادبود پدرش در این مراسم در رثای پدرش گفت: «جایت خالی خواهد بود، شایستگی و صداقت و روحت برای همیشه با ما باقی است. بگذار از طریق اشکهایمان نعمت شناختن و دوست داشتن تو را نشان دهیم. مرد بزرگ و نجیب و بهترین پدری که هر فرزندی می تواند داشته باشد.

در پایان این مراسم زنگ های کلیسای جامع ملی واشنگتن ۴۱ بار به نشانه تایید جایگاه دیرین بوش فقید، چهل و یکمین رییس جمهوری آمریکا به صدا درآمد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG