لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۴

انتشار کتاب خاطرات جرج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا


جرج بوش رئیس جمهوری سابق آمریکا و معاونش دیک چینی
جرج بوش رئیس جمهوری سابق آمریکا و معاونش دیک چینی

جرج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا در کتاب خاطراتش می گوید در سال ۲۰۰۷، حمله نظامی علیه تاسیسات مشکوک اتمی سوریه در نزدیکی اسرائیل را بررسی می کرد.

آقای بوش می گوید در نهایت تصمیم گرفت دستور حمله را صادر نکند. این تاسیسات سپس در حمله اسرائیل نابود شد. دمشق همواره می گفت در این تاسیسات به هیچ عنوان هدف تولید سلاح اتمی در کار نیست.

فروش «مواقع تصمیم»decision points، کتاب خاطرات جدید جرج بوش، روز سه شنبه نهم نوامبر، در کتاب فروشی ها آغاز می شود. آقای بوش روز دوشنبه فعالیت های تبلیغاتی برای معرفی کتابش را آغاز کرد.

گفته می شود جرج بوش در این کتاب از «احساس ناخوشایندی» سخن می گوید که پس از شکست در یافتن سلاح های کشتار جمعی در عراق، در او باقی مانده است.

اما جرج بوش ۶۴ ساله، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده در عین حال در این کتاب از تصمیم خود در حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ دفاع می کند. او می گوید شهروندان عراق اینک بدون رهبری صدام حسین، زندگی بهتری دارند. آقای بوش از صدام حسین تحت عنوان «دیکتاتور جنایتکار» یاد می کند.

کتاب خاطرات جرج بوش، همچنین روی زمان های کلیدی و مهم از زندگی شخصی و دوران ریاست جمهوری او تاکید می کند.

در این کتاب گفته می شود که آقای بوش پس از اولین دور ریاست جمهوری اش، به جایگزین کردن معاونش «دیک چینی» با شخص دیگری فکر می کرد و هدف او از چنین کاری پاسخگویی به این ایده بود که معاون رئیس جمهور در کاخ سفید قدرتی عظیم دارد.

جرج بوش می نویسد تعویض چینی «نشان می داد که من مسئول هستم». با تمام این ها آقای بوش تصمیم گرفت دیک چینی را در مقام معاونت ریاست جمهوری حفظ کند زیرا به گفته آقای بوش، چینی به او در «انجام کار» کمک می کرد.

رئیس جمهوری سابق و جمهوری خواه آمریکا همچنین می نویسد که شخصا دستور استفاده از «واتربردینگ»- یک روش شبیه سازی حالت غرق شدن- را در مورد خالد شیخ محمد، عضو القاعده مظنون به برنامه ریزی برای این گروه، صادر کرده است.

XS
SM
MD
LG