لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۸

لزوم توجه فوری به وضعیت آوارگان در جنوب شرقی آسیا


آمریکا بشدت نگران وضعیت دشوار هزاران مهاجر روهینگیا و بنگلادشی است که در دریا در جنوب شرقی آسیا سرگردان شده اند.

بسیاری از مهاجران روهینگیا، جمعیت اقلیت مسلمان هستند که برمه از شناسایی آنها به عنوان شهروند خودداری می کند، هدف تبعیض و خشونت جدی بوده اند، و رفت و آمدنشان به شدت محدود است. در ایالت راخین، ده هزار نفر در اردوها زندگی می کنند، با دسترسی اندک به وسائل امرار معاش، بازار، غذا، یا عبادتگاه.

آنها در برابر قاچاقچیان انسان، که قول می دهند اگر با قایق کشور را ترک کنند زندگی بهتری پیدا خواهند کرد، آسیب پذیر هستند. بالغ بر نیم میلیون روهینگیایی فاقد اسناد و مدارک شناسائی و ۳۲ هزار آواره ثبت نام شده نیز در بنگلادش و دیگر کشورهای منطقه زندگی می کنند.

اینک، هزاران مهاجر در قایق ها در خلیچ بنگال، دریای آندامان و تنگه مالاکا سرگردان هستند، با موجودی اندک غذا یا آب، و گزارش می رسد وضع بسیاری از آنها اسفناک است.

دولت های اندونزی، مالزی و تایلند کمک هایی را به آوارگان پیشنهاد کرده اند و در روزهای اخیر به نزدیک ۴ هزار نفر از آنها اجازه داده اند وارد ساحل شوند. روز پنجشنبه – ۲۱ ماه مه – اندونزی و مالزی موافقت کردند ۷ هزار نفر دیگر را بپذیرند، و از جامعه بین الملی درخواست کردند در این اقدام انسانی به آنها کمک کند.

ایالات متحده آمریکا تمام کشورهای منطقه را ترغیب می کند برای نجات جان مهاجرانی که در دریا سرگردان هستند و به اقدام فوری برای نجات نیاز دارند، به سرعت با یکدیگر کار کنند. آنگونه که مدیر دفتر مطبوعات وزارت امور خارجه آمریکا گفت وضع فعلی «فوریتی است که به اعتقاد ما نیاز دارد با شتاب و قاطعیت از طریق یک اقدام منطقه ای هماهنگ، برای نجات هزاران مهاجر آسیب پذیر و جویندگان پناهندگی به آن پرداخته شود.»

افزون بر این، او گفت وضعیت انسانی روهینگیایی ها در ایالت راخین برمه، به توجه نیاز دارد. همچنین نیاز است راهی برای کسب شهروندی افراد فاقد کشور پیدا شود. اینها مسائلی است که آمریکا با دولت برمه در میان گذاشته است و همچنان مطرح خواهد ساخت. مدیر دفتر مطبوعات وزارت خارجه آمریکا همچنین از مقامات برمه خواست به مساله قاچاق مهاجران و اقلیت روهینگیا توجه کنند.

XS
SM
MD
LG