لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۸

گزارش سیاسی: بهبود مناسبات ایالات متحده با برمه به شرط گفتگوی دولت نظامی با گروه های مخالف


دولت برمه درصدد است برای اولین بار پس از گذشت دو دهه، انتخابات برگزار کند اما براساس قانون اساسی جدید، حاکمیت دولت نظامی ادامه پیدا خواهد کرد

دیپلمات های ایالات متحده مصرانه از برمه خواسته اند تا پیش ازبرگزاری انتخابات بحث برانگیز سال آینده، با گروه های مخالف کشور گفتگو کند.

خواست ایالات متحده برای برقراری مذاکره گروه های مخالف در سفر اخیر دیپلمات های ایالات متحده در برمه مطرح شد.

این هیات سیاسی، بلندپایه ترین مقامات دیپلماتیک ایالات متحده بود که طی بیش از یک دهه گذشته به برمه اعزام شده است.

اسکات مارسیل، دیپلمات آمریکایی یک روز پس از بازگشت ازبرمه گفت پیام روشن ما به رهبران نظامی برمه این است که اگر ایالات متحده شاهد پیشبرد روند دموکراسی در برمه باشد، به بهبود مناسبات خود با این کشور تمایل نشان خواهد داد.

کرت کمپبل، معاون وزیر امور خارجه و اسکات مارسیل، معاون وی، طی یک سفر دو روزه به برمه با رهبران نظامی و نیز آزادی خواه این کشور دیدار و گفتگو کردند.

مارسیل اخیراً در بانکوک گفت: « دیپلمات های آمریکا مصرانه از دولت برمه خواسته اند تا پیش از انتخابات سال آینده، با اتحاد ملی برای دموکراسی، گروه مخالف دولت گفتگو کند. گروه های اقلیت نژادی و اتحاد ملی برای دموکراسی که بسیاری از آن ها دیدگاه های انتقادی نسبت به قانون اساسی و دولت دارند باید بر سر میز مذاکره بنشینند و راهکاری برای آینده بیاندیشند و حل و فصل معضلات کنونی چاره ای به جز گفتگو نخواهد داشت.»

دولت برمه درصدد است برای اولین بار پس از گذشت دو دهه، انتخابات برگزار کند اما براساس قانون اساسی جدید، حاکمیت دولت نظامی ادامه پیدا خواهد کرد.

مارسیل می گوید قانون اساسی (برمه) نیازمند اصلاحات بنیادین است و برای اعتبار بخشیدن به انتخابات، اتحاد ملی برای دموکراسی نیز باید در این قانون منظور شود.

اتحاد ملی برای دموکراسی پیروز انتخابات سال ۱۹۹۰ بود اما دولت نظامی نتایج این انتخابات را نادیده گرفت.

برمه بیش از دو هزار زندانی سیاسی دارد. آنگ سان سوچی، رهبر اتحاد ملی برای دموکراسی از جمله این زندانیان است.

آقای مارسیل جزئیات واکنش مقامات برمه در این دیدارها را ارائه نکرد و شواهدی نیز مبنی بر تصمیم دولت برمه برای آزادی خانم سوچی موجود نیست.

دیپلمات های ایالات متحده با آنگ سان سوچی دیدار کردند و مارسیل می گوید آن ها مصرانه از دولت برمه خواسته اند تا به وی اجازه دهند به طورمنظم با همکاران خود دراتحاد ملی برای دموکراسی دیدارهای منظم داشته باشد.

بنا به گفته مارسیل، پرزیدنت اوباما فرستاده ویژه ای درامور برمه منصوب خواهد کرد.

آقای اوباما هفته آینده دراجلاس همکاری های اقتصادی آسیا پاسیفیک در سنگاپور، با رهبران کشورهای آسیای جنوب شرقی، از جمله برمه دیدار خواهد کرد.

مارسیل می گوید انتظار نمی رود آقای اوباما دیدارهای رسمی با رهبران بلند پایه برمه دیدار داشته باشد اما ممکن است گفتگوهای غیر رسمی درسطوح پایین تر برگزار شوند.

XS
SM
MD
LG