لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۵

فرستادگان آمریکا با رهبران نظامی برمه ملاقات می کنند


فرستادگان آمریکا با رهبران نظامی برمه ملاقات می کنند
فرستادگان آمریکا با رهبران نظامی برمه ملاقات می کنند

منتقدین گفته اند دیدارهای سطح بالا به دولت نظامی برمه که مخالفان را زندانی می کند مشروعیت می دهد

دو فرستاده ارشد آمریکا با رهبران نظامی برمه گفت و گو کرده اند. در مدتی بیش از یک دهه این نخستین بار است که تماسی در چنین سطح بین دو کشور صورت می گیرد.

مقامات سفارت آمریکا در برمه می گویند کرت کمپبل، مدیر کل وزارت امور خارجه، و معاون او روز سه شنبه در «نای پی ییداو» پایتخت اداری کشور، با مقاماتی در سطح وزیر ملاقات کردند.

انتظار می رود هیات آمریکا بامداد چهارشنبه با نخست وزیر برمه ملاقات کند. بعد از ظهر چهارشنبه آنها با آونگ سان سوچی، رهبر بازداشت شده اپوزیسیون و اعضای حزب او در شهر رانگون گفت و گو خواهند کرد.

از زمان دیدار مادلن آلبرایت، نماینده سابق ایالات متحده در سازمان ملل متحد، در سپتامبر ۱۹۹۵، کمپبل بلند پایه ترین مقام آمریکایی است که از برمه دیدن می کند. سفر او بخشی از کوشش واشنگتن است که به جای منزوی ساختن دولت نظامی برمه، بیشتر بر تعامل مستقیم با آن تمرکز دارد.

منتقدین گفته اند دیدارهای سطح بالا به دولت نظامی برمه که مخالفان را زندانی می کند مشروعیت می دهد. آنگ سان سوچی اخیرا از گفت و شنود مستقیم با دولت نظامی حمایت کرد.

آمریکا و کشورهای اروپایی از دیرباز تحریم هایی علیه دولت برمه به دلیل نقض حقوق بشر وضع کرده اند.

آونک سان سوچی ۱۴ سال از ۲۰ سال گذشته را در بازداشت خانگی گذرانده است. گروه های طرفدار حقوق بشر می گویند افزون بر او، دولت برمه بیش از ۲ هزار نفر را به عنوان زندانیان سیاسی به بند کشیده است.

واشنگتن و سازمان ملل متحد به برمه فشار می آورند تمام زندانیان سیاسی را آزاد سازد تا آنها بتوانند در انتخابات سال آینده شرکت کنند.

XS
SM
MD
LG