لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۰

کسری بودجه امسال آمريکا از سال گذشته کمتر است


با پيشی گرفتن درآمدها از مخارج دولتی، کسری بودجه ايالات متحده نزدیک به یک سوم کمتر از سال گذشته شده است

بنا به گزارش وزارت خزانه‌داری ايالات متحده، حکومت فدرال به‌مدد افزايش درآمدها و صرفه‌جويی در هزينه‌ها، در مسيری قرار دارد که به کمترين کسری بودجه سالانه در ۶ سال گذشته منتهی خواهد شد.

دفتر بودجه کنگره انتظار دارد کسری بودجه ماه ژوئيه ۹۶ ميليارد دلار باشد، که درمقام مقايسه وضعيت بهتری است، زيرا کسری بودجه ژوئيه سال گذشته سر به ۹۷ ميليارد و ۷۰۰ ميليون دلار زده بود.

سال مالی در آمريکا از ۹ مهر (اول اکتبر) آغاز می‌شود. از ۹ مهر گذشته تا ۹ تير ماه (۳۰ ژوئن) کسری بودجه آمريکا تقريبا ۳۶۶ ميليارد دلار بود که ۲۸ درصد کمتر از دوره مشابه سال قبل است.

بنا به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، دفتر بودجه کنگره، در آخرین بررسی بودجه ماهانه خود، گفت، کسری بودجه برای سال بودجه ای فعلی حدود ۵۰۰ میلیارد دلار خواهدبود. البته اين مقدار از برآوردی که همين دفتر سه ماه پيش (آوريل) کرده بود، يعنی از ۴۹۲ ميليارد دلار کمی بيشتر است، اما هنوز هم از سال ۲۰۰۸ که کسری بودجه بالغ بر ۴۵۸ ميليارد دلار بود، در پايين‌ترين سطح قرار دارد.

با شروع رکود بزرگ در سال ۲۰۰۶، کسری بودجه به سطح بی‌سابقه‌ای افزایش یافت، و در ۴ سال متوالی به بیش از يک تريليون دلار رسيد. درآمدهای مالیاتی در این دوره کاهش یافت، درحالیکه دولت هزینه ها را، در تلاش برای ایجاد ثبات در نظام مالی و ارائه کمک به افرادی که شغل‌ خود را از دست داده بودند، افزایش داد.

کسری بودجه در سال ۲۰۰۹ به نقطه اوج خود رسيد و بالغ بر ۱ تريليون و ۴۰۰ ميليارد دلار شد، و از آن پس سير نزولی پيدا کرد و در سال گذشته به کمی بالاتر از ۴۸۰ميليارد دلار رسيد.

دفتر بودجه کنگره پيش بينی می‌کند کسری بودجه در سال ۲۰۱۵ به ۴۶۹ ميليارد دلار نزول پيداکند، اما پس از ان مجددا سير صعودی پيدا کرده و در سال ۲۰۲۳ بالغ بر ۱ تريليون دلاربشود. با افزايش جمعيت بازنشستگان، هزينه‌های حکومتی معطوف به برنامه‌های عمده رفاهی خواهد شد، از جمله صندوق بازنشستگی و بيمه‌های بهداشتی سالمندان، و اين هزينه‌ها مسئول اين افزايش خواهد بود.

جمهوری‌خواهان رئیس جمهوری باراک اوباما را متهم می‌کنند که پیشنهاد کاهش قابل‌توجهی برای کاهش هزینه‌های دولتی ارايه نکرده است. دموکراتها در مقابل می‌گويند که جمهوری‌خواهان بيشتر ترجیح می‌دهند کاهش شدیدی در برنامه‌های شديدا مورد نياز اعمال کنند تا ماليات سنگين‌تری بر درآمد ثروتمندان وضع کنند.

هيچ يک از دو طرف مايل نيست، در اين سال انتخابات ميان دوره‌ای، که سرنوشت بسياری از کرسی‌های کنگره رقم خواهد خورد، از موضع خود دست بکشد و کوتاه بيايد. اما دعواهای سه سال گذشته بر سر بودجه، دستکم برای مدت کوتاهی، فعلا فروکش کرده است. طرفين در ماه دسامبر گذشته بر سر خطوط کلی هزينه‌های دوسال آينده توافق کردند و به يک آتش‌بس ضمنی رسيدند. اين آتش‌بس به واشنگتن امکان می‌دهد تا از بن‌بستی که سال گذشته ۱۶ روز دولت فدرال را به تعطيلی واداشت اجتناب کند.

آتش‌بس در مورد بودجه همچنين شامل قانونی می‌شود که محدوديت‌های استقراضی حکومت را تا ۲۴ اسفندماه (۱۵ مارس ۲۰۱۵) به حال تعلیق درمی‌آورد.

XS
SM
MD
LG