لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۷

طرح کاهش بودجه دفاعی آمریکا طی دهه آینده


Бабий Яр: без права на забвение
Бабий Яр: без права на забвение

دولت باراک اوباما می گوید طرح کاهش بودجه دفاعی آمریکا توانایی نظامی آمریکا یا توان این کشور در مقابله با تهدیدهای جهانی را کاهش نمی دهد. قرار است طی دهه آینده، پانصد میلیارد دلار از بودجه پنتاگون کاهش یابد.

در زمان کسری بودجه گسترده دولت فدرال آمریکا و افزایش بدهی های دولت، دولت اوباما به دنبال صرفه جویی در بودجه از جمله صرفه جویی در بودجه وزارت دفاع است. هفته گذشته باراک اوباما استراتژی جدید دفاعی آمریکا با تمرکز بیشتر بر منطقه آسیا- اقیانوسیه و کاهش اعزام نیروهای متعارف زمینی به ماموریت های دوردست را ارائه کرد.

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه در مصاحبه با تلویزیون آمریکایی سی بی اس، گفت ارتش آمریکا نه تضعیف و نه منزوی خواهد شد.

آقای پانه تا گفت: «آمریکا قوی ترین ارتش جهان باقی خواهد ماند. ما باید اولویت بندی کنیم. اما در نهایت اگر در هر نقطه از جهان با یک نیروی متخاصم مواجه شویم، قادر به پاسخگویی و شکست دادن آن هستیم».

وزیر دفاع آمریکا در سخنان روز یکشنبه خود درباره برنامه اتمی ایران گفت تهران در تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی است. لئون پانه تا گفت تحریم های بین المللی علیه تهران، برای ممانعت از هسته ای شدن نظامی ایران مناسب و لازم است. اما او در عین حال گفت: «رهبران ایران باید بدانند که اگر در این راه قدم بردارند، جلویشان گرفته خواهد شد».

مارتین دمپزی، رئیس ستاد مشترک آمریکا نیز در همین برنامه، به شبکه تلویزیونی سی بی اس از توضیح دادن درباره طرح های مقابله با موقعیت های احتمالی در مورد ایران، خودداری کرد اما تایید کرد که چنین طرح هایی ریخته شده است.

آقای دمپزی گفت:«ایران روی توانایی هایی که می تواند، به طور مقطعی تنگه هرمز را مسدود کند، سرمایه گزاری کرده است. ما روی توانایی هایی سرمایه گزاری کرده ایم که تضمین می کند در صورت بسته شدن تنگه هرمز توسط ایران، با آن مقابله کنیم».

اگر کنگره آمریکا نتواند به اهداف خود برای کاهش بدهی دست یابد، کاهش بودجه نظامی سخت تر می شود که به شکل خودکار کاهش هزینه های نظامی و داخلی را به همراه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG