لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۸

چینی متهم به قاچاق قطعات هسته‌ای به ایران تحویل آمریکا شد


A Syrian man reacts following a reported air strike by government forces in the rebel-held neighborhood of Bustan al-Qasr.
A Syrian man reacts following a reported air strike by government forces in the rebel-held neighborhood of Bustan al-Qasr.

یک شهروند چینی که سال گذشته به اتهام تلاش برای قاچاق «قطعات فوق‌العاده حساس» به ایران، قطعاتی که قابلیت استفاده در تاسیسات هسته‌ای را دارند، توسط پلیس بریتانیا بازداشت شده بود، به ایالات متحده آمریکا تحویل داده شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بوستون آمریکا، شی‌های چنگ در ماه فوریه (زمستان) گذشته، در لندن و با درخواست مقام‌های آمریکایی بازداشت شده بود.

وزارت دادگستری آمریکا آقای چنگ را متهم کرده است در تلاش برای نقض تحریم‌ها به منظور انتقال قطعات حساس به شرکتی به نام «عیوض» بوده، که به گزارش خبرگزاری فرانسه، اتحادیه اروپا می‌گوید با برنامه هسته ای یا موشک‌های بالستیک ایران در ارتباط است.

به گزارش این خبرگزاری، قطعاتی که وی قصد داشت از طریق چین به ایران صادر کند، «حس‌گرهای فشار» بودند که بر اساس بیانیه دولت آمریکا، می‌توانند در جهت ساخت بمب هسته‌ای مورد استفاده قرار بگیرند.

در دادخواست دولت آمریکا، به یک شرکت دیگر به نام «نیکارو»، و همچنین یک ایرانی به نام ابوالفضل شهاب جمیلی اشاره شده، که در تلاش برای انتقال این قطعات توسط این شهروند ۳۴ ساله چینی به ایران نقش داشتند.

ایالات متحده و هم پیمانان آن در باره ماهیت برنامه هسته‌ای ایران تردید دارند و می‌گویند تهران در پوشش یک برنامه صلح‌آمیز، درصدد دستیابی به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای است. ایران این اتهام را رد می‌کند.

آقای چنگ که روز جمعه تحویل مقام‌های آمریکایی شد، در صورت محکومیت ممکن است به حبس تا ۳۵ سال محکوم شود.

XS
SM
MD
LG