لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۶

رییس جمهوری آمریکا و نخست وزیر بریتانیا درباره ایران و افغانستان بحث می کنند


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، و دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، روز سه شنبه در کاخ سفید به گفت و گو نشستند و درباره اقتصاد جهانی، ایران، افغانستان، و مناقشه اسراییل و فلسطینیان بحث کردند.

کامرون گفت او مایل است سربازان بریتانیایی حداکثر تا سال ۲۰۱۵ از افغانستان خارج شوند. پرزیدنت اوباما ژوییه ۲۰۱۱ را تاریخ آغاز خروج سربازان آمریکایی تعیین کرده است، اما تاکید می کند که این روند تدریجی خواهد بود.

دو رهبر همچنین از آزادی یک لیبیایی که به جرم سرنگون کردن یک فروند هواپیمای مسافری آمریکا در سال ۱۹۸۸ در آسمان لاکربی در اسکاتلند به حبس ابد محکوم شده بود انتقاد کردند.

آقای اوباما می گوید او از دریافت اطلاعات جدیدی درباره دلایل مقامات اسکاتلند به آزادی عبدالباسط علی المغراحی در سال گذشته استقبال خواهد کرد. پزشکان در آن زمان گفته بودند او به بیماری سرطان دچار است و چند ماهی بیشتر زنده نخواهد ماند.

آقای اوباما می گوید آزادی مغراحی «تصمیمی نامناسب» بود که با رفتاری که باید با تروریست ها شود مغایرت دارد و درد و رنج باور نکردنی خانواده های ۲۷۰ نفر را که در انفجار هواپیما کشته شدند منعکس نمی کند. او می گوید یقین دارد که دولت بریتانیا تمام حقایق مربوط به پرونده را ارائه خواهد داد.

نخست وزیر بریتانیا المغراحی را یک قاتل نامید و گفت آزادی او تصمیمی بد بود.

قرار است دیوید کامرون با چهار سناتور آمریکایی که بی پی را متهم می کنند برای گرفتن یک معامله نفتی ۹۰۰ میلیون دلاری از لیبی، اسکاتلند را جهت آزادی مغراحی زیر فشار گذاشت، ملاقات کند. لیبی هر گونه ارتباطی را با این تصمیم تکذیب می کند.

کامرون می گوید به گمان او در این ماجرا دولت اسکاتلند مسئول است، نه بی پی.

XS
SM
MD
LG