لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۳

وکلای مدافع بمب‌گذار ماراتن بوستون در لایحه ۱۱۰۰ صفحه‌ای به حکم اعدام اعتراض کردند


جودی کلارک (چپ) و دیوید بروک، وکلای مدافع پرونده بمب‌گذاری بوستون
جودی کلارک (چپ) و دیوید بروک، وکلای مدافع پرونده بمب‌گذاری بوستون

تیم وکلای مدافع «جوهر سارنایف» بمبگذار ماراتن بوستون در سال ۹۲ در اعتراضی یک هزار و یکصد صفحه‌ای به دادگاه تجدید نظر، درخواست کردند حکم اعدام رد شود، چرا که قاضی بدوی با انتقال دادگاه به شهری دیگر موافقت نکرده است.

شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی نیوز جمعه گزارش داد در این درخواست تیم وکلای مدافع گفته‌اند تمامی کسانی که برای هیات منصفه انتخاب شدند، از شهر بوستون بودند که هنوز در شوک این حمله بود. در نتیجه، آن‌ها قابلیت بی‌طرفی که از شرایط اصلی هیئت منصفه است را نمی‌توانستند در این شرایط داشته باشند.

«جوهر سارنایف» سه سال پیش در جریان بررسی دادگاه، به اتهام دست داشتن در بمبگذاری که سه تن را کشت و بیش از ۲۶۰ تن را زخمی کرد، به اعدام محکوم شد.

این بمب‌گذاری نتیجه دسیسه، نقشه و اجرای جوهر سارنایف و برادر بزرگترش، «تیمورلنگ سارنایف» بود. تیمورلنگ سارنایف سه روز بعد از بمب‌گذاری و در جریان تبادل آتش با نیروهای پلیس کشته شد.

این دو برادر بر اساس ایدئولوژی اسلامی «جهاد علیه کفار» برنامه این حمله را انجام داده بودند.

تیم وکلای مدافع جوهر سارنایف می‌گویند، دو عضو هیئت منصفه به دلیل مواضعی که در زمان انتخاب آن‌ها اعلام کرده‌اند، نباید به عنوان اعضای هیات منصفه انتخاب می شدند. وکلای مدافع به نوشته‌های دو عضو هیئت منصفه در شبکه‌های اجتماعی در آن زمان اشاره کرده‌اند.

جوهر سارنایف که در حال حاضر ۲۵ ساله است، در یکی از زندان‌های با شرایط بالای امنیتی در ایالت کلرادو به سر می‌برد.

این دو برادر چچن تبار به همراه خانواده خود در سال ۲۰۰۳ به عنوان پناهنده جنگی به آمریکا پذیرفته شدند و در سال ۲۰۱۲ شهروند ایالات متحده شدند.

جوهر سارنایف در زمان انجام این بمب‌گذاری، دانشجوی دانشگاه ماساچوست بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG