لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۲

«پرینس، نگاهی شخصی» کتاب پرفروشی از یک عکاس ایرانی‌تبار


«پرینس، نگاهی شخصی» اثری از افشین شهیدی هنرمند ایرانی آمریکایی از پرفروش ترین کتاب های هفته های اخیر در این کشور است، مجموعه ای تماشایی از تصاویر این خواننده فقید موسیقی که سال گذشته در استودیوی شخصی خود در مینیاپولیس درگذشت.

«افشین شهیدی» در حال حاضر ساکن ایالت کالیفرنیا است و فعالیت های هنری خود را در شهر لس آنجلس دنبال می کند، او بعنوان عکاس، فیلمبردار، مدیر فیلمبرداری و کارگردان با چهره های سرشناس و شرکت های بزرگی همکاری کرده و تجربیات ارزنده ای در کارنامه حرفه ای خود دارد.

افشین شهیدی پدر «یارا شهیدی» بازیگر نوجوان ایرانی تبار است که این روزها به شهرت زیادی رسیده و از ستاره های نوظهور هالیوود محسوب می شود.

افشین هنگامی که ساکن شهر مینیاپولیس بود با پرینس ملاقات کرد، آشنایی آنها به تدریج به دوستی عمیقی تبدیل شد که تا زمان مرگ این اسطوره بزرگ موسیقی ادامه داشت.

او در سال ١٩٩٣ و زمانی که ٢٣ سال داشت بعنوان دستیار فیلمبردار و برای تولید موزیک ویدئو به «پریزلی پارک» محل زندگی پرینس رفت و پس از مدتی از طرف این خواننده مشهور بعنوان یکی از عکاسان شخصی برگزیده شد.

به گفته این هنرمند ایرانی تبار، او در فواصل زمانی مختلف با پرینس ملاقات می کرد و در موقعیت های مختلفی از پرینس عکس می گرفت، بخش عمده ای از این تصاویر از طریق کلوب اینترنتی طرفداران این خواننده در دسترس علاقمندان قرار گرفت.

تعدادی از این تصاویر در قالب دو کتاب عکس در زمان حیات پرینس منتشر شد، قرار بود کتاب سومی هم با تأیید این ستاره مشهور روانه بازار شود که با مرگ پرینس این پروژه متوقف شد.

«پرینس، نگاهی شخصی» مجموعه عکس هایی است که با نظر و سلیقه افشین شهیدی گلچین شده و زندگی خصوصی و حرفه ای این خواننده آمریکایی را از زوایای گوناگونی بصورت تصویری بیان می کند.

افشین شهیدی جلب اعتماد پرینس در اوایل آشنایی را بزرگترین چالش دوران حرفه ای خود توصیف می کند، به گفته او برای ثبت تصاویری واقعی و تأثیرگذار باید احساسات و عواطف واقعی این هنرمند را به شکار می کرد و این امر در آغاز این همکاری مشترک ساده نبود.

ولی به تدریج این هنرمندان ایرانی و آمریکایی به درک و تفاهم مشترکی رسیده و به دوستان خوبی تبدیل شدند، به گفته افشین شهیدی آنها روابط خانوادگی گرمی داشتند و پرینس با عشق و علاقه زیادی جویای احوال فرزندانش به ویژه یارا بود.

افشین شهیدی آخرین سری عکس های خود از پرینس را در سال ٢٠١١ گرفت و پس از آن فعالیت های هنری خود را در شاخه های دیگری دنبال کرد.

او پرینس را انسانی دوست داشتنی و هنرمندی منضبط توصیف می کند که علاقه زیادی به موسیقی داشت و عاشق طرفدارانش بود.

افشین شهیدی انگیزه خود از انتشار این کتاب را قدردانی از دستاوردهای ارزنده این ستاره تکرارنشدنی عنوان می کند و امیدوار است طرفداران پرینس از تماشای تصاویر دیده نشده این اسطوره موسیقی لذت ببرند.

«پرینس، نگاهی شخصی» در ٢٥٦ صفحه توسط شرکت «سنت مارتین» منتشر شده و بصورت کتاب و نسخه دیجیتالی در دسترس علاقمندان است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG