لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۲

دیدگاه| بولتون فردی مناسب برای زمانی مناسب است


یادداشتی در نشریه هیل از پیتر کینگ، رئیس جمهوریخواه کمیته فرعی ضد تروریسم و اطلاعات کمیته امنیت ملی مجلس نمایندگان آمریکا

ژنرال اچ آر مک مستر خدمت بی چشمداشتی به کشورش کرد. او خلاء ناگهانی ناشی از استعفای مایک فلین، اولین مشاور امنیت ملی کاخ سفید، را در فوریه ۲۰۱۷ به خوبی پر کرد. او همانند دوره خدمت در افغانستان، عراق و جنگ خلیج فارس به خوبی از پس این وظیفه دشوار برآمد.

ای کاش مک مستر چهارمین ستاره ژنرالی اش را دریافت می کرد و به خدمت نظام ادامه می داد. اما ضربه ناشی از خروج او از دولت با انتخاب هوشمندانه جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی جدید پرزیدنت ترامپ قابل تحمل شد.

بولتون به سه دلیل فردی مناسب در زمانی مناسب است:

  • مشاوران امنیت ملی زمانی موثرترند که مواضع رئیس جمهور را بیان می کنند. هیچ کسی تردید نداشت که هنری کیسینجر مواضع ریچارد نیکسون و زبیگنیو برژینسکی مواضع جیمی کارتر را بیان می کردند. همین مساله در مورد رابطه برنت سکوکرافت با جرالد فورد و جرج هربرت واکر بوش صدق می کرد.
  • بولتون در دولت آمریکا از جمله وزارت دادگستری و وزارت خارجه خدمت کرده است و می داند چطور اولویت های یک رئیس جمهوری جمهوریخواه را از میان موانع بروکراتیک به پیش ببرد. او این کار را برای رونالد ریگان و جرج بوش پدر و پسر با مهارت انجام داد.
  • چشمگیرترین دستاورد بولتون تاسیس «طرح ابتکاری امنیت منع گسترش جنگ افزار کشتار جمعی» بود که بیش از یکصد کشور را در بر می گرفت. این یکی از معدود طرح های دولت بوش بود که در دوره اوباما توسعه پیدا کرد، زیرا بسیار موفق بود.

اکنون بیش از هر زمانی به تجربه بولتون در جلوگیری از گسترش جنگ افزار کشتار جمعی نیاز داریم. دو مساله بر این ریاست جمهوری سایه خواهند انداخت، کره شمالی و تلاش های ایران برای ساخت جنگ افزار هسته ای و موشک های دوربردی که آمریکا را تهدید می کند.

ما در واکنش های مان به برنامه تسلیحاتی پیونگ یانگ و تهران به زودی به نقطه تصمیم گیری می رسیم. این وظیفه بولتون خواهد بود که طیفی از گزینه های واقعی را به رئیس جمهوری ارائه دهد؛ نه این که با انتخاب های غلط رئیس جمهور را به پیگیری موضع به اجماع رسیده محدود کند. بولتون سپس می تواند اطمینان حاصل کند تمام دولت دستورات فرمانده کل قوا را دنبال می کنند.

بولتون فرای منع گسترش جنگ افزار کشتار جمعی، موضعی بسیار تند علیه سوء رفتار روسیه خواهد داشت.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG