لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۵

پنج نکته درباره جان بولتون، مشاور امنیت ملی جدید ترامپ


جان بولتون (عکس آرشیو)
جان بولتون (عکس آرشیو)

روزنامه «یو اس ای تو دی» در گزارشی نوشت: جان بولتون تندروترین تندروها است و به دفعات گفته است باور دارد ایالات متحده آمریکا حق دارد برای برخورد با تهدیدهای بالقوه ضربه اول را بزند.

بولتون در ماه فوریه در یادداشتی در روزنامه وال استریت جورنال استدلال کرده بود که جنگ پیشگیرانه با ایران و کره شمالی تصمیمی درست است.

او بر خلاف پرزیدنت ترامپ همچنان فکر می کند اشغال عراق برای سرنگونی صدام حسین حرکتی درست بود. او البته از اقدامات پس از اشغال از جمله خروج نیروهای آمریکا و ائتلاف از عراق انتقاد کرده است.

بولتون در دولت ریگان مقام وزارت دادگستری بود و می کوشید با غیرقانونی عنوان کردن تشکیل یک کمیته مستقل مانع تحقیقات درباره پرونده «ایران کنترا» شود.

بولتون از منتقدان ساز و کار سازمان ملل متحد است. وقتی جرج بوش، رییس جمهوری وقت آمریکا، او را به مقام سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد منصوب کرد گفت که او از طرفداران سازمان ملل متحد نیست. منتقدان بولتون می گویند او سال ۱۹۹۴ در جایی گفته بود: «ساختمان سازمان ملل متحد در نیویورک سی و هشت طبقه است. اگر ده طبقه آن نباشد هیچ فرقی نخواهد کرد.»

جان بولتون همچنین زمانی به شوخی تلویحا گفته بود باراک اوباما مسلمان است. او در سخنرانی در سال۲۰۱۶ ضمن اشاره به ملک عبدالله پادشاه اردن به شوخی گفته بود که او «برخلاف رئیس جمهوری ما، صرفا پادشاه مسلمان یک کشور مسلمان نیست».

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG