لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۸

رونق بازار آمریکا از "جمعه سیاه" شروع می شود


به خاطر تخفیف های زیاد، مشتری ها از یک روز قبل مقابل فروشگاه های بزرگ صف می ایستند.
به خاطر تخفیف های زیاد، مشتری ها از یک روز قبل مقابل فروشگاه های بزرگ صف می ایستند.

فصل خرید کریسمس، بزرگ‌ترین فصل خرید در آمریکا از روز جمعه ششم آذر ماه، یعنی یک روز بعد از "روز شکرگزاری" آغاز خواهد شد. این روز به "جمعه سیاه" مشهور است.

در سراسر آمریکا فروشندگان سرگرم آخرین مرحله تزئین فروشگاه‌های خود هستند تا به موقع خود را برای مهم‌ترین فصل خرید سال آماده کنند.

میل آرسیگا، خبرنگار صدای آمریکا در گزارشی می گوید "فصل خرید کریسمس برای فروشگاه‌ها سودآور‌ترین زمان سال محسوب می‌شود، چون ۲۰ تا ۳۰ درصد درآمد سالانه خود را در این ایام کسب می‌کنند."

کتی گرانیس الن، از فدراسیون ملی خرده فروشی، پیش بینی می‌کند که امسال در تعطیلات آخر هفته بعد از روز شکر گزاری، بیش از ۱۵۰ میلیون نفر از شهروندان آمریکایی برای خرید کریسمس به فروشگاه‌ها مراجعه کنند.

وی می‌گوید برای فروشندگان فصل خرید مانند مسابقه فینال فوتبال آمریکایی است. چون آن‌ها هر سال در این ایام خود را برای رقابت سختی آماده می‌کنند.

رونق بازار آمریکا از "جمعه سیاه" شروع می شود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:04 0:00

بعضی از فروشندگان بخاطر رقابت، ساعت کاری خود را طولانی‌تر کرده و با کاهش قیمت‌ها و استفاده از واژه حراج، تلاش می‌کنند تا بیشترین خریداران را به فروشگاه‌های خود بکشانند.

کوین پال اسکات، نویسنده در باره مشاغل، با اشاره به ارزش سنت و خانوادگی روز شکرگزاری، می‌گوید برخی از فروشگاه بزرگ مانند "نورث استورم"، "کاستکو" و چند فروشگاه دیگر در این روز تعطیل هستند. فروشگاه لباس "آر ئی آی" حتی روز "جمعه سیاه" نیز بسته خواهد بود، که بدون تردید به درآمد آن‌ها لطمه خواهد زد.

کوین البته تاکید دارد، مردم احترام این فروشگاه‌ها به سنت و ارزش‌های خانوادگی را فراموش نخواهند کرد و روزهای خرید مهم دیگر، مانند روز مادر و یا روز پدر، اقدام آن‌ها را در نظر داشته و از آن‌ها خرید بیشتری خواهند کرد که در دراز مدت به نفع این فروشگاه‌ها تمام خواهد شد.

برخی دیگر از خریداران تلاش می‌کنند در فصل خرید کریسمس از شلوغی در مراکز خرید اجتناب کنند.

فدراسیون ملی خرده فروشان می‌گوید اکنون از هر پنج آمریکایی یک نفر از تلفن‌های هوشمند و تابلت استفاده می‌کند که در چهار سال گذشته، بی‌سابقه بوده است. بنابراین، فدراسیون پیش بینی می‌کند که در فصل خرید کریسمس امسال بیش از نیمی خرید‌ها، خریدهای اینترنتی باشد.

کوین پال اسکات در این باره می گوید "اگرچه میزان خرید مهم است ولی امسال جالب‌ترین بخش را میزان خرید تشکیل نمی‌دهد، بلکه نحوه خرید است. امسال ما شاهد آن خواهیم بود که خریدهای اینترنتی لطمه عمده‌ای به میزان فروش در مراکز خرید سنتی وارد کند."

گاس فاچر، از خدمات مالی "پی‌اند سی" می‌گوید "خبر خوب این است که بر تعداد مشاغل و میزان دستمزد‌ها افزوده شده است. همچنین به خاطر ارزان بود بنزین و کاهش هزینه سوخت منازل، قدرت خرید مردم نیز بیشتر شده، که در مجموع آنها قادر خواهند بود پول بیشتری خرج کنند."

بر اساس برآورد فدراسیون ملی خرده فروشان، مصرف کنندگان آمریکا در فصل خرید کریسمس امسال به طور متوسط ۸۰۵ دلار، و در مجموع ۶۳۰ میلیارد دلار صرف خرید هدایای کریسمس و سال نوی میلادی خواهند کرد که نسبت به سال گذشته نزدیک به چهار درصد افزایش نشان می‌دهد.

XS
SM
MD
LG