لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۷

آمريکا به رغم مرگ بن لادن کماکان با تهديد تروريستی روبروست


آمريکا به رغم مرگ بن لادن کماکان با تهديد تروريستی روبروست
آمريکا به رغم مرگ بن لادن کماکان با تهديد تروريستی روبروست

يک مقام ارشد آمريکایی می گويد به رغم مرگ اوسامه بن لادن خطر و تهديد تروريستی القاعده کماکان ادامه دارد.

تام دونيلون، مشاور امنيت ملی آمريکا روز يکشنبه، به مصاحبه کنندگان برنامه موسوم به «ملاقات با مطبوعات» در شبکه تلويزيونی «ان بی سی» گفت آمريکا نمی تواند القاعده را از ديدگاهی استراتژيک شکست خورده تلقی کند. با اين حال وی توضيح داد که محو بن لادن از صحنه، در از بين بردن اين تشکيلات تروريستی اقدامی مهم و بنيادی بوده است.

دونيلون گفت دامنه اطلاعاتی که از مخفيگاه بن لادن در پاکستان کشف و ضبط شد در حد يک کتابخانه کوچک دانشگاهی است و تا اين تاريخ بيشترين اطلاعات کشف شده تروريستی محسوب می شود.

مشاور امنيت ملی آمريکا گفت مدرکی وجود ندارد که ثابت کند دولت پاکستان از سکونت بن لادن در ۶۰ کيلومتری اسلام آباد پايتخت آن کشور با خبر بوده است. اما به گفته وی رهبر القاعده بايد از نوعی حمايت شبکه ای در آن کشور برخوردار بوده باشد و اين موضوعی است که به تحقيق نياز دارد.

آمريکا روز شنبه چند نوار ويديویی را منتشر کرد که سحرگاه دوشنبه گذشته در جريان حمله نيروهای آمريکایی به مخفيگاهش و کشتن او، کشف و ضبط شده است. ويديوها بن لادن را در حال تماشای خود بر صفحه تلويزيون و تمرين پيام هایی خطاب به جهانيان نشان می دهد.

يک مقام اطلاعاتی به خبرنگاران گفت ويديوها، اطلاعات کامپيوتری، و اسناد و مدارک ديگر حاکی از آن است که بن لادن گرچه از موضع و موقعيت رهبری دور شده بود اما در عمليات القاعده نقشی فعال ايفا می کرد.

XS
SM
MD
LG