لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۲

المانیتور: لغو ویزای مقامات جمهوری اسلامی و خانواده‌هایشان در کنگره آمریکا بررسی می‌شود


نمای بیرونی از گنبد و ساختمان کنگره ایالات متحده در شهر واشنگتن. آرشیو
نمای بیرونی از گنبد و ساختمان کنگره ایالات متحده در شهر واشنگتن. آرشیو

در حالی که اعتراضات سراسری ایران وارد چهارمین ماه خود شده است، «المانیتور» در گزارشی اختصاصی از ارائه طرح دو حزبی جدیدی توسط چند تن از نمایندگان مجلس ایالات متحده با هدف ممنوعیت صدور روادید برای سرکوبگران اعتراضات ایران خبر داده است.

بنا بر این گزارش، این طرح نه تنها مقامات جمهوری اسلامی دست‌اندرکار سرکوب معترضان، بلکه اعضای خانواده آنها را، نیز آماج خود قرار خواهد داد.

بنا بر این گزارش، طرح مزبور با هدایت چهار قانون‌گذار عضو مجلس نمایندگان ایالات متحده - جو ویلسون نماینده جمهوری‌خواه ایالت کارولینای جنوبی، جاش گاتهایمر نماینده دموکرات ایالت نیوجرسی، کلودیا تنی نماینده جمهوری‌خواه ایالت نیویورک، و ویسنته گونزالز نماینده دموکرات تگزاس - تحت عنوان «قانون لغو مجوز ورود صادرشده برای ملاها و خواص ایران، سال ۲۰۲۲»، یا به اختصار «قانون رژیم»، پیشنهاد شده است.

این طرح، در صورت تصویب، وزیر امور خارجه آمریکا را مکلف خواهد کرد که با انجام یک بررسی مشخص کند که آیا طیف گسترده‌ای از مقامات جمهوری اسلامی – از جمله، اعضای سپاه پاسداران و کارمندان دفتر رهبر جمهوری اسلامی و نیروهای انتظامی – و نیز خویشاوندان نزدیک آنان ویزای ورود به ایالات متحده را دریافت کرده و یا برای دریافت ویزا درخواست داده‌اند. بنا به متن قانون پیشنهادی، هر روادیدی که برای چنین افرادی صادر شده باشد باید لغو شود.

جو ویلسون، از نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره، به المانیتور گفت: «با توجه به اقدامات رژیم، این واقعا باورنکردنی است که مقامات ایرانی و اعضای خانواده‌هایشان برای آمدن به آمریکا ویزا دریافت می‌کنند تا دقیقاً از همان آزادی‌هایی که شهروندان خودشان تنها می‌توانند تصورش را داشته باشند، بهره‌مند شوند.»

در این حال، یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا تصریح کرد که اثبات درگیری یک فرد در موارد نقض فاحش حقوق انسانی، همانند صدور دستور قتل یا مشارکت در شکنجه افراد، مستلزم شواهد و اسناد موثق است.

دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، دست کم سه مقام ایرانی را تحت مقررات محدودیت روادید مشخص کرده است. دو بازجوی سپاه پاسداران و بستگان آنان در ماه مارس سال ۲۰۲۱ میلادی مشمول ممنوعیت روادید شدند و نیز در ماه اکتبر گذشته رئیس پلیس استان اصفهان با چنین محدودیتی مواجه شد.

XS
SM
MD
LG