لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۴

هشدار ترامپ به خشونت‌ها در تجمع اعتراضی در دانشگاه برکلی کالیفرنیا


تجمع شب گذشته در دانشگاه «بِرکلی» کالیفرنیا در اعتراض به سخنرانی میلو یانوپولوس مدیر یک وبسایت دست راستی در مجموعه این دانشگاه به خشونت کشیده شد.

وی از سوی باشگاه جمهوریخواهان دانشگاه برای سخنرانی دعوت شده بود، اما مقام‌های دانشگاه اندکی پیش از سخنرانی، به دلیل نگرانی‌های امنیتی، آن را لغو کردند.

صدها معترض اقدام به شکستن شیشه‌ها و برپا کردن آتش کردند و سپس با ماموران پلیس درگیر شدند. به گزارش رسانه‌های محلی معترضان حدود هزار نفر بودند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، در واکنش به این اتفاق، روز پنجشنبه در توئیتر نوشت «اگر دانشگاه برکلی اجازه آزادی بیان را ندهد و خشونت را علیه مردم بی‌گناهی که نظرات متفاوت دارند در پیش بگیرد، بودجه فدرال در کار نخواهد بود.»

میلو یانوپولیس ۳۲ ساله از حامیان دونالد ترامپ است. وی همچنین سال گذشته پس از انتشار پیامی در توئیتر علیه یک هنرپیشه آمریکایی آفریقایی‌تبار، از استفاده از این شبکه اجتماعی محروم شد.

مقام‌های دانشگاه برکلی تاکید کرده‌اند که نقطه نظرات او را تایید نمی‌کنند؛ نظراتی که از سوی برخی نژادپرستانه، ضد زن و ضدمسلمانان بوده و به همین دلیل او را به شدت مورد انتقاد قرار داده‌اند.

با این حال مسئولان برکلی گفته‌اند که به آزادی بیان متعهد هستند و در ابتدا با حضور او در دانشگاه و ایراد سخنرانی مخالفتی نداشته‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG